Dánská policie zatkla dceru důvěrnice jihokorejské prezidentky

Policie zadržela v severodánském městě Aalborg dceru dlouholeté důvěrnice sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Po té pátraly jihokorejské úřady v souvislosti s korupčním skandálem její matky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystřižené fotografie jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje (vpravo) a její přítelkyně Čche Son-sil, které nesli demonstranti požadující prezidentčinu rezignaci | Zdroj: Reuters

Dvacetilitá Čchung Ju-ra, dcera důvěrnice odvolané prezidentky, byla dnes zatčena na žádost Interpolu. Její matka je totiž zapletena do korupčního skandálu, který v posledních týdnech vyvolal mohutné demonstrace proti prezidentce.

Dle slov dánského prokurátora žena v pondělí stanula před soudem, který rozhodl, že ve vazbě zůstane čtyři týdny. Jihokorejská agentura Jonhap poté uvedla, že Soul už požádal o vydání zadržené mladé ženy. Obě země mají uzavřenou extradiční dohodu.

Jihokorejský ústavní soud začal řešit sesazení prezidentky. Rozhodnout má do půl roku

Číst článek

Dánská agentura Ritzau bez dalších podrobností informovala, že Čchung Ju-ra u soudu svou vinu popřela. Žena podle ní dodala, že na žádost své matky pouze podepsala nějaké dokumenty. U výslechu pak podle Reuters dánské policii řekla, že v zemi je kvůli své práci a je si vědoma, že ji chce jihokorejská policie vyslechnout.

Čchung Ju-ra je podezřelá, že využívala výhod plynoucích z blízkého vztahu své matky s prezidentkou. Mělo se jí mimo jiné dostávat zvláštního zacházení na prestižní univerzitě. Například společnost Samsung uvedla, že dceři důvěrnice zaplatila koně. Odmítla ovšem, že by tak učinila, aby získala prezidentčinu přízeň.

Její matka Čche Son-sil v Jižní Koreji čelí obvinění z korupce a zneužití moci. Je podezřelá, že jako prezidentčina důvěrnice zasahovala do záležitostí státu, přestože neměla žádnou výkonnou ani poradní funkci. Svých blízkých vztahů s prezidentkou podle prokuratury využívala i k vymáhání financí od velkých firem. Část peněz pak měla údajně použít pro vlastní potřebu.

Čchung Ju-ra | Foto: ČTK

Skandál kolem prezidentčiny důvěrnice vyvolal v Jižní Koreji mohutné demonstrace proti hlavě státu, parlament nakonec v prosinci odhlasoval sesazení prezidentky; tento krok musí ještě potvrdit ústavní soud.

Prezidentka se veřejnosti omluvila za to, že její důvěrnice měla přístup k určitým vládním dokumentům. Odmítla ale jakýkoli podíl na korupci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme