Dánské ministerstvo očekává milost pro svého občana

Dánské ministerstvo zahraničí očekává, že český prezident Václav Havel do týdne zváží milost pro osmnáctiletého dánského studenta Madse Traerupa, který je už dva měsíce v Praze ve vazbě na základě obvinění z útoku na veřejného činitele během zářijových demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu. V dánském parlamentu to prohlásil dánský ministr zahraničí Niels Helveg Petersen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Petersena se dánský velvyslanec v Praze setkal s prezidentem Havlem, aby zajistil návrat Traerupa domů. Petersen uvedl, že jeho ministerstvo o případu jednalo také s náměstkem českého ministra zahraničí, který byl v dánské metropoli Kodani v úterý. Podle dánského ministra vládne dojem, že české úřady chtějí rychlé řešení případu.

Poslanec dánského parlamentu Frank Dahlgaard prohlásil, že podle informací, které má, policisté s dánským mladíkem zacházeli brutálně, uvedla agentura AFP. Případ vzbudil v Dánsku rozruch a tamní sdělovací prostředky se mu intenzívně věnují. Traerup je podle usnesení soudu o vazbě podezřelý, že 26. září na Václavském náměstí udeřil jednoho policistu tyčí do hlavy a dalšího se nedaleko od náměstí pokusil uhodit dlažební kostkou. Za to mu hrozí tři roky až deset let vězení. Traerup řekl, že v době, kdy údajně na policisty zaútočil, byl s velkou skupinou dánských aktivistů - někteří z nich mohou dosvědčit, že na nikoho neútočil.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme