Dánské strany zpochybnily povolení k pobytu imámů

Provládní politické strany v Dánsku zpochybnily právo muslimských duchovních na pobyt v zemi. Důvodem jsou výzvy imámů k protidánským akcím v zahraničí. Povolení k pobytu, která dostali imámové pro duchovní činnost v dánských muslimských komunitách, tak bude muset být důkladně prověřeno, prohlásili v noci na dnešek představitelé tří vládních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci protestují proti karikaturám Mohameda v dánském tisku | Foto: AFP

Na tomto bodě se shodla Liberální strana Venstre (VLP), Konzervativní lidová strana (KF) a také pravicově populistická DVP, která je podporuje.

Předsedkyně DVP Pia KjŚrsgaardová obvinila imámy, že svými cestami do islámského zahraničí, kde organizují protesty proti karikaturám proroka Mohameda, páchají zločin velezrady.

Spor vznikl kvůli karikaturám proroka Mohameda, které zveřejnil loni v říjnu dánský list Jyllands-Posten. Mezitím se už omluvil, že nechtěl urážet náboženství. Muslimské země ale stále označují publikaci prorokových spodobnění za "urážku islámu" a požadují "přísné potrestání".

Reagují také masovými protestními demonstracemi, odvoláváním velvyslanců z Dánska, obchodním bojkotem dánských výrobků a hrozbami možných násilných akcí.

Tento postup vyvolal protireakci zejména evropského tisku, jehož část se rezolutně postavila za právo na svobodu projevu přetištěním kontroverzních satirických zobrazení: minulý měsíc je přetiskl norský magazín a poté francouzský list.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen pozval na dnešek velvyslance působící v Dánsku na setkání věnované aféře kolem karikatur. Chce s nimi projednat mezinárodní reakce na aféru a informovat je o postoji kodaňské vlády k této záležitosti.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme