Dánsko chce prodloužit brannou vojenskou povinnost na 11 měsíců. Týkat by se měla mužů i žen

Dánsko v příštích pěti letech zvýší výdaje na obranu o 40,5 miliardy dánských korun (137 miliard Kč). Podle agentury Reuters to oznámila dánská premiérka Mette Frederiksenová, která ve středu představila plán na posílení armády země. Dánsko bude s tímto zvýšením dávat již letos na obranu více než dvě procenta svého HDP, jak vyžaduje členství v NATO. Branná povinnost by se měla týkat mužů i žen, uvedla podle dánské televize TV2 premiérka.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská armáda

Dánská armáda zvyšuje své výdaje na obranu | Foto: Wikimedia Commons

„Nepřezbrojujeme Dánsko proto, že chceme válku, ničení a utrpení. Činíme tak, abychom se vyhnuli válce, a také proto, že mezinárodní řád čelí vážným výzvám,“ řekla předsedkyně dánské vlády novinářům, přičemž upozornila na hrozbu ze strany Ruska.

Dánsko spolu s Českem a dalšími státy podpoří Ukrajinu. Poskytnou jim finance na pořízení munice

Číst článek

„Rusko rychle přeměnilo svou ekonomiku na válečnou. Podle vládní analýzy lze proto očekávat četnější pokusy o destabilizaci Evropy,“ uvedla Frederiksenová. „Státy NATO musí posílit svou obranu,“ dodala premiérka.

V loňském roce Dánsko slíbilo investovat do obrany během deseti let 155 miliard dánských korun, v přepočtu 526 miliard Kč. Dnes oznámená částka 40,5 miliardy dánských korun bude k nim přidána.

Dánská vláda chce také prodloužit brannou povinnost na 11 měsíců. Nynější služba, která je ve většině případů čtyřměsíční, nestačí na to, aby se člověk naučil, co je nutné k plnění operačních úkolů NATO, uvedla Frederiksenová.

Při odvodech by podle ní měla fungovat plná rovnoprávnost. Odvody by se tak týkaly povinně mužů i žen.

Ekonom: Upoutali jsme se na nezaměstnanost. Flexibilita pracovního trhu by nastartovala prosperitu

Číst článek

Dánsko patří k zemím, které mají povinnou vojenskou službu. V praxi to ale vypadá tak, že mladí muži jsou sice formálně odvedeni, k výcviku ale pak už povoláni nebývají, protože personální požadavky armády zvládají naplnit dobrovolníci. Těch se podle premiérky přihlásí ročně kolem 4700.

Dánsko, které patří k zakládajícím členům Severoatlantické aliance, po skončení studené války snížilo své vojenské kapacity. Podle agentury Reuters Kodaň nyní přiznává, že se potýká s nedostatky při schopnosti bránit své území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme