Dánsko chce za svého předsednictví více propojit eurozónu se zbytkem EU

Dánsko se na 6 měsíců ujalo předsedání radě členských zemí Evropské unie. Chce působit jako jednotící prvek mezi 17 členy eurozóny a zbytkem sedmadvacítky. Samo má z přijetí společné evropské měny trvalou výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaňské nábřeží | Foto: Fotobanka stock.xchng, John Nyberg

„Dánsko přebírá předsednictví Unie v nejtěžší době. Ale i přesto se na to těšíme. Dluhová krize a těžká hospodářská situace budou stále klást před Evropu největší výzvy,“ prohlásil dánský ministr pro evropské záležitostí Nicola Wammen. Kodaň podle něj věří, že ke zdolávání takových překážek je potřebná úzká spolupráce všech členských zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Schmidt z dánského listu Politiken v poledních Ozvěnách dne

Klíčovým úkolem dánského předsednictví bude podle Wammena hrát úlohu jednotitele mezi zeměmi eurozóny a těmi, které stojí mimo ni. Ilustroval to titulem písničky dua Simon a Garfunkel. Dánsko by chtělo být takovým ‚Mostem přes rozbouřené vody‘.

„Jako jeden z hlavních bodů programu, který si vláda vytyčila na předsednictví, je opravdu upevnit Evropskou unii jako takovou – všech 27 států. Stále se zdůrazňuje, že jedna z možností, které by chtělo Dánsko uskutečnit, je postavit most mezi eurozónu a ostatními zeměmi,“ upřesnila Dana Schmidt z dánského listu Politiken.

Dánský předsednický program sestává ze 4 hlavních oblastí. „Celkem se mluví o 50 iniciativách, které jsou rozděleny do 4 hlavních bodů – zodpovědná Evropa, dynamická Evropa, zelená Evropa a bezpečná Evropa,“ přiblížila Schmidt.

Dánská 46letá premiérka Helle Thorningová-Schmidtová je v úřadě pouhé tři měsíce. „Je to první žena na tomto postu. Je to vystudovaná politoložka. Kromě dánštiny a angličtiny mluví ještě německy a francouzsky,“ doplnila Schmidt.

Premiérka je politicky aktivní už od dob studií, v roce 1999 už byla v Evropském parlamentu, kde byla 5 let ve Straně evropských socialistů. Poté se vrátila do Dánska, v roce 2005 se stala předsedkyní sociální demokracie.

Pavel Novák, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme