Dánská premiérka se omluvila chovancům z dětských domovů, které zneužívali a zkoušeli na nich drogy

Dánsko se v úterý ústy premiérky Mette Frederiksenové oficiálně omluvilo stovkám dětí ze státních dětských domovů, které v letech 1945 a 1976 čelily sexuálnímu zneužívání, bití i lékařským pokusům ze strany vychovatelů. Informovala o tom agentura DPA. Dánský stát podle šéfky vlády selhal jako dohlížitel na výchovu dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová | Foto: Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

Frederiksenová jménem Dánska na oficiální ceremonii požádala zneužívané chovance o odpuštění za to, co museli v dětském věku prožít.

Omlouvám se. Omlouvám se za příkoří, které bylo na vás a vašich nejmilejších spácháno. Jménem Dánska: Omlouvám se,“ prohlásila viditelně pohnutá premiérka při setkání s oběťmi.

Polsko po zveřejnění filmu o pedofilii v katolické církvi zvýší tresty za zneužívání dětí

Číst článek

„Omluva znamená všechno. Vše, co jsme chtěli, je klid na duši,“ uvedl jeden z chovanců Arne Roel Jörgensen. Nyní 68letý muž stanici BBC řekl, že zneužívání mnoha dětem zničilo život. Alkohol, drogy, vyhazovy z práce či zkrachovalá manželství, to vše si na nich v pozdějších letech vybralo svou daň.

Podrobnosti o situaci v dánských dětských domovech vyšly najevo v roce 2005, kdy dánská televize odvysílala šokující odhalení o sexuálním zneužívání chovanců v domově Godhavn v severovýchodním Dánsku.

Dokumentaristé přinesli i důkazy, že vychovatelé a psychiatři na některých dětech testovali omamné látky, například LSD, které měly zabránit nočnímu pomočování. Vyšetřovatelé rovněž našli stopy krve na gymnastickém náčiní, na kterém byly děti bity.

Zpráva vyšetřovací komise z roku 2011 uvedla, že „alarmující fyzické, sexuální a psychologické zneužívání“ a zanedbávání péče se odehrávalo celkem v 19 domovech pro chlapce i děvčata. Aktivisté následně vedli dlouhou kampaň za to, aby stát uznal svůj díl viny.

Za zločiny spáchané v dětských domovech zatím nebyl nikdo odsouzen. Řada následných vlád uváděla, že případ je příliš starý na to, aby mohl být otevřen. Než byla v červnu Frederiksenová zvolena do čela kabinetu, slíbila, že za roli státu se veřejně omluví.

V roce 2016 byl o událostech natočen film Ten den přijde (Der kommer en dag).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme