Dánsko dočasně zavedlo kontroly na hranicích s Německem. Brání se přílivu migrantů

Dánsko zavedlo dočasné pasové kontroly na hranicích s Německem. Reagovalo tak na podobný krok Švédska, které ode dneška kontroluje doklady lidí ve vlacích, autobusech a na trajektech jedoucích přes dánsko-švédskou hranici. Obě země tím chtějí omezit příliv migrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují doklady cestujících na nádraží u kodaňského letiště Kastrup | Zdroj: ČTK

Dánsko je na rozdíl od Švédska pro uprchlíky jenom tranzitní zemí a eviduje výrazně méně žádostí o azyl.

Dánský premiér Løkke Rasmussen vyhlásil hraniční kontroly ve směru z Německa zatím na 10 dní. Podle analytika Výzkumného centra AMO Kryštofa Kruliše je ale možné, že se doba prodlouží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dánsko zavedlo kontroly na hranici s Německem. Co omezení přinese, se analytika Výzkumného centra AMO Kryštofa Kruliše ptal Vladimír Kroc

„Jde o to, že máme pořád platný schengenský systém. Jakékoli zavedení hraničních kontrol musí být nějakým způsobem podáno tak, aby bylo obhajitelné před případnou žalobou u soudního dvora Evropské unie,“ zdůvodnil časové omezení.

Kontroly při příjezdu do Dánska jsou jen namátkové.

Švédsko naopak nově kontroluje doklady každého cestujícího. Kritickým místem je železniční stanice na kodaňském letišti Kastrup. Vlaky přes most přes úžinu Öresund tu můžou nabrat až třičtvrtěhodinové zpoždění a jezdí také méně spojů.

Dopravci ve Švédsku musí kontrolovat totožnost pasažérů mířících do země

Číst článek

Mezi švédským Malmö a dánskou Kodaní denně cestují tisíce lidí do práce. Obě města se navíc v minulých letech prakticky snažila srůst v jedno, přestože je dělí moře.

Dopad kontrol se naplno ukáže příští týden, kdy ve Švédsku skončí povánoční dovolené.

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme