Dánská exministryně pro imigraci porušila dánské i evropské zákony. Soud ji potrestal 60 dny vězení

Bývalá dánská ministryně pro imigraci a integraci Inger Stöjbergová byla v pondělí odsouzena k 60 dnům vězení za to, že v roce 2016 nezákonně nařídila rozdělení párů žádajících o azyl, v nichž byl nejméně jeden z partnerů nezletilý. Stöjbergová své rozhodnutí zdůvodnila obavami, že se mohlo jednat o nucené sňatky. Informovala o tom agentura Reuters.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská ministryně pro imigraci Inger Stojbergová.

Dánská exministryně pro imigraci Inger Stojbergová | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Případem se zabýval speciální soud, který přezkoumává pouze činy bývalých nebo současných členů dánské vlády.

Stöjbergová, která působila jako ministryně pro imigraci a integraci v letech 2015 až 2019, stála za zpřísněním azylových a imigračních zákonů v Dánsku. Mezi nimi byl i široce kritizovaný zákon z roku 2016 o konfiskaci majetku migrantů za účelem financování jejich pobytu.

Soud v pondělí uvedl, že Stöjbergová plošným nařízením pro páry bydlící společně v azylových centrech vědomě porušila dánské zákony a evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Podle nich totiž párům musí být poskytnuto právo na individuální zhodnocení jejich případů, uvedla agentura Reuters.

USA, Británie, Kanada a EU oznámily další sankce vůči Lukašenkově režimu. Požadují ochranu lidských práv

Číst článek

Opatření se mělo původně týkat 32 párů, kde jeden z partnerů ještě nedosáhl plnoletosti. Nakonec bylo rozděleno 23 z nich, než byla tato politika po několika měsících zastavena.

Většina žen v rozdělených párech byla ve věku mezi 15 a 17 lety, zatímco mužům bylo 15 až 32 roků. Páry pocházely především ze Sýrie a některé z nich měly děti nebo očekávaly narození potomka. Ženy, kterým bylo méně než 18 let, uvedly, že se sňatkem souhlasily.

Posledním členem dánské vlády souzeným zmíněným speciálním soudem byl v roce 1995 ministr spravedlnosti Erik Ninn-Hansen, který dostal čtyřměsíční podmíněný trest za to, že bránil udělení víz příbuzným tamilských uprchlíků ze Srí Lanky žijících v Dánsku.

Ze 26 soudců 25 uvedlo, že shledávají Stöjbergovou v případu vinnou. Pondělní rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme