Dánsko se připojilo k Německu. Kvůli Chášukdžímu a Jemenu už nebude Saúdské Arábii dodávat zbraně

Dánsko zastavuje zbrojní export do Saúdské Arábie. Řekl to dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen v rozhovoru, který ve čtvrtek odvysílala dánská stanice TV 2. Dánsko tak podobně jako Německo reaguje na vraždu novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Dalším důvodem je zapojení Rijádu do bojů v Jemenu, kde saúdskoarabské zbraně zabíjejí civilisty.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen

Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen | Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

„Je důležité, aby Dánsko poukázalo na to, že působení Saúdské Arábie je v mnoha oblastech ničivé. Je třeba s tím skoncovat,“ řekl Samuelsen.

Neochvějný partner Saúdské Arábie. USA budou podle Trumpa stát za Rijádem i přes vraždu Chášukdžího

Číst článek

Podle televize v Dánsku při dojednávání exportních zbrojních kontraktů funguje ministerstvo zahraničí jako konzultant. Samuelsen řekl, že další povolení vývozu zbraní do Saúdské Arábie nebudou vydávána.

K zastavení zbrojního vývozu do Saúdské Arábie vyzval evropské země Evropský parlament. Německo tak učinilo v říjnu. „Dokud vyšetřování probíhá, dokud nevíme, co se tam stalo, není důvod k pozitivním rozhodnutím ohledně vývozu zbraní do Saúdské Arábie,“ řekla tehdy Merkelová.

K ukončení prodeje zbraní vyzývají také humanitární organizace působící v Jemenu. „Evropské vlády v Jemenu na jedné straně pomáhají zachraňovat životy, na druhé přilévají oleje do ohně prodejem zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům,“ uvedla organizace Oxfam.

Německo do Saúdské Arábie zbraně nedodá, potvrdila Merkelová. Požaduje objasnění smrti novináře

Číst článek

Opačné stanovisko zastávají Spojené státy americké. Prezident Donald Trump v úterý již poněkolikáté odmítl potrestat Saúdskou Arábii pozastavením zbrojních zakázek s tím, že Washington zůstává neochvějným partnerem Rijádu.

„Spojené státy hodlají zůstat pevným partnerem Saúdské Arábie, aby zajistily zájmy své, Izraele a dalších partnerů v regionu,“ uvedl Trump s odkazem na společný boj proti terorismu.

Chášukdží byl brutálním způsobem zabit na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu přiznala se zpožděním, původně ji popírala. Dodnes se nenašlo tělo a Rijád odmítl jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána.

Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům od roku 2015. Konflikt si podle odhadů OSN vyžádal životy 10 000 lidí.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme