Dánsko se podle jeho premiérky nenechá zastrašit víkendovým terorem v Kodani

Asi 30 tisíc lidí uctilo v centru Kodaně památku dvou obětí víkendových teroristických útoků. Provedl je nejspíš později zastřelený mladý sympatizant radikálního islamismu. Podle vlády pravděpodobně nebyl spojený s nějakou extremistickou skupinou. Mohl mít ale komplice, kteří mu pomáhali. Dva podezřelé muže zadržela policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová řekla, že Dánsko se nenechá útoky zastrašit (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová také připomněla, že druhý útok byl namířený proti židovské komunitě.

„Chtěla bych zdůraznit, že toto není konflikt Západu a islámu. Ani to není konflikt mezi muslimy a nemuslimy. Je to konflikt mezi klíčovými hodnotami naší společnosti a násilnými extremisty,“ řekla premiérka Helle Thorningová-Schmidtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová zdůraznila, že se jedná o konflikt mezi klíčovými hodnotami společnosti a násilnými extremisty

„Kolektivně a jednotně zůstaneme takoví, jací jsme. Dánská demokracie je silná, stejně jako náš národ. Nenecháme se ohrozit ani zastrašit v našich svobodách a právech,“ dodala.

Soustrast dánské premiérce ohledně útoků v Kodani vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Ten také pozval Dánsko, aby se zúčastnilo summitu o boji s extremismem, který se bude konat tento týden.

Dvaadvacetiletý Dán v sobotu zaútočil na kavárnu, ve které debatovali umělci o svobodě slova a islamismu. V noci na neděli pak zastřelil ochranku synagogy v centru Kodani.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na další smrt příslušníka židovské komunity v Evropě znovu vyzval Židy, aby se vystěhovali do Izraele.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme