Dánsko se podle jeho premiérky nenechá zastrašit víkendovým terorem v Kodani

Asi 30 tisíc lidí uctilo v centru Kodaně památku dvou obětí víkendových teroristických útoků. Provedl je nejspíš později zastřelený mladý sympatizant radikálního islamismu. Podle vlády pravděpodobně nebyl spojený s nějakou extremistickou skupinou. Mohl mít ale komplice, kteří mu pomáhali. Dva podezřelé muže zadržela policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová řekla, že Dánsko se nenechá útoky zastrašit (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová také připomněla, že druhý útok byl namířený proti židovské komunitě.

„Chtěla bych zdůraznit, že toto není konflikt Západu a islámu. Ani to není konflikt mezi muslimy a nemuslimy. Je to konflikt mezi klíčovými hodnotami naší společnosti a násilnými extremisty,“ řekla premiérka Helle Thorningová-Schmidtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová zdůraznila, že se jedná o konflikt mezi klíčovými hodnotami společnosti a násilnými extremisty

„Kolektivně a jednotně zůstaneme takoví, jací jsme. Dánská demokracie je silná, stejně jako náš národ. Nenecháme se ohrozit ani zastrašit v našich svobodách a právech,“ dodala.

Soustrast dánské premiérce ohledně útoků v Kodani vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Ten také pozval Dánsko, aby se zúčastnilo summitu o boji s extremismem, který se bude konat tento týden.

Dvaadvacetiletý Dán v sobotu zaútočil na kavárnu, ve které debatovali umělci o svobodě slova a islamismu. V noci na neděli pak zastřelil ochranku synagogy v centru Kodani.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na další smrt příslušníka židovské komunity v Evropě znovu vyzval Židy, aby se vystěhovali do Izraele.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme