Zločinecké gangy si vyřizují účty. Dánsko kvůli kriminalitě zavádí kontroly na hranicích se Švédskem

Lidé cestující ze Švédska do Dánska si od úterý musí připravit pasy. Kodaň totiž kvůli rostoucí kriminalitě zavádí dočasné kontroly na hranicích. Bude tak prověřovat, kdo do země ze severního směru přijíždí. Premiérka Mette Frederiksenová obhajuje krok tím, že v dánské metropoli narůstá násilí, které páchají právě švédští občané.

Kodaň/Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté 10. srpna v Kodani zabezpečují oblast před místní policejní stanicí, kde došlo k výbuchu

Policisté 10. srpna v Kodani zabezpečují oblast před místní policejní stanicí, kde došlo k výbuchu | Foto: Ritzau Scanpix/Philip Davali | Zdroj: Reuters

Kontroly budou na celkem pěti místech. Čtyři z nich vzniknou v přístavištích pravidelných trajektů, například v Helsingøru severně od Kodaně. Páté bude na Öresundském mostě, který spojuje dánskou metropoli se švédským Malmö. Všechno to jsou typické trasy dojíždění za prací.

Na Öresundském mostě už kontroly jsou, jen v opačném směru. Švédsko je totiž v minulosti zavedlo kvůli migraci. Vlak zastaví v první stanici za hranicemi, kde policisté zkontrolují některým lidem doklady. Pro pravidelné cestující se tak téměř nic nemění, protože pasy stejně potřebují. Jen zdržení bude v obou směrech.

Kontroly lidí cestujících ze Švédska do Dánska jsou dočasné, konkrétně na šest měsíců, jak to povolují pravidla schengenského prostoru. Kontroly mohou být delší jen tehdy, pokud si je po půl roce členské státy unie dohodnou s Evropskou komisí.

Válka gangů

V Kodani i Malmö stoupl v poslední době počet střelných útoků a explozí. Granáty nebo technické trhaviny do Dánska údajně dováží gangy ze Švédska.

Švédská policie zadržela jednoho muže kvůli výbuchu u kodaňského daňového úřadu, po dalším pátrá

Číst článek

Exploze před budovou daňového úřadu v Kodani způsobila 6. srpna značné škody a lehce zranila jednoho člověka. Z podílu na útoku byli obviněni dva Švédové. Jejich motiv je zatím nejasný. Jednoho z nich už Švédsko vydalo do Dánska, po dalším policie pátrá.

Pokud se střílí, tak jde často o cílenou likvidaci vybraných lidí kvůli vyřizování účtů. Malmö je dlouhodobě nechvalně proslulé zločinností. V sobotu zde byl zastřelen 15letý chlapec a další mladík zůstává po střelbě se zraněním v kritickém stavu.

Dánská veřejnoprávní televize a rozhlas DR uvádí, že násilí rozpoutaly dva gangy - Brothas a Nørrebro-Nordvest, zkráceně NNV. Původně šlo o jeden gang, který se ale rozdělil. Oba spolu nyní válčí, důvod ale není jasný. Historicky šlo o spory na trhu s drogami, původně s hašišem, nyní se bojuje hlavně o tvrdé drogy.

Policejní stanici v Kodani poničila exploze, nikdo nebyl zraněn. Jde o druhou tento týden

Číst článek

Přestože kriminalita ve Švédsku a Dánsku roste, je důležité dodat, že Švédsko není země, která má výrazně vyšší kriminalitu než například Česko. Potvrzují to třeba statistiky Světové banky nebo Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

Téma je spojované s přistěhovalectvím. Zejména ve Švédsku proto opět získává na preferencích protimigrační a protievropská strana Švédští demokraté.

Zmíněné gangy jsou nicméně dlouhodobým problémem. Brothas fungují už deset let a většina gangů má kořeny v 90. letech, kdy do Švédska a obecně Skandinávie přišla řada lidí z Balkánu, zejména rozpadající se Jugoslávie, kde v té době byla válka. Z Balkánu si pak přivezli a dál vozí řadu zbraní, třeba zmíněné granáty. Nejčastější původ zbraní ve Švédsku je právě z Balkánu.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme