Dánové neobnoví status uprchlíka stovkám Syřanů. Podle Kodaně je bezpečné se vrátit

Vláda neobnoví status dočasného pobytu přibližně 200 Syřanům. Dánsko je tak prvním evropským státem, který ruší svá dřívější povolení. Kodaň své kroky zakládá na zprávě, která popisuje výrazně zlepšenou bezpečnostní situaci v některých částech země.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda neobnoví statut dočasného pobytu přibližně 200 Syřanům. Dánsko je tak prvním evropským státem, který ruší svá dřívější povolení (ilustrační foto) | Foto: Člověk v tísni

Uprchlíkům neobnoví povolení k pobytu s tím, že už je bezpečné vrátit se domů, informuje deník The Guardian. U dalších 500 lidí pak dojde k podrobnému posouzení, a to případ od případu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Podle generální tajemnice dánské rady pro uprchlíky Charlotte Slenteové je ale nepřijatelné považovat Damašek nebo jakékoli oblasti v Sýrii za bezpečné. Absence bojů prý nic neznamená. Po deseti letech války má prezident Sýrie Bašár Asad zpět kontrolu nad většinou země a boje se omezují jen na sever. Stát je ale podle ní stále velmi nestabilní.

V Dánsku žije přibližně 5,8 milionu lidí, z toho 500 tisíc přistěhovalců, ze kterých se k Sýrii hlásí na 35 tisíc. Reputace skandinávské země v oblasti tolerance a otevřenosti v posledních letech utrpěla vzestupem krajně pravicové dánské lidové strany.

Nový postoj k syrským uprchlíkům stojí v ostrém kontrastu se sousedním Německem či Švédskem, kde je pro větší syrské populace mnohem snazší získat trvalý pobyt a případně i občanství.

Tomáš Fiala, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme