Dánsko povede levicová vláda. Frederiksenová bude nejmladší premiérkou v historii

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová oznámila, že se dohodla s dalšími třemi stranami z levice a z levého středu na vytvoření vlády. Stalo se tak tři týdny po volbách, které se konaly 5. června, poznamenala agentura AFP. Sociální demokraté letos zformovali nové vlády také ve Finsku a Švédsku, připomněla agentura Reuters.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová | Foto: Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

„Teď jsme došli do cíle. Uvidíme, jak nová koalice dokáže přeměnit naděje dánských voličů v činy,“ oznámila v noci na středu šéfka dánských sociálních demokratů Mette Frederiksenová, která v jednačtyřiceti letech stane nejmladší dánskou premiérkou.

O dohodě má ještě během středy informovat královnu. Nová vláda má být jednobarevným menšinovým kabinetem, opírajícím se o podporu dalších stran, což je v Dánsku podle Reuters obvyklé uspořádání. Levice má v novém parlamentu po 5. červnu těsnou většinu.

Od nové vlády se nečeká zásadní zvrat v ekonomické politice, nicméně Frederiksenová slibovala štědřejší sociální výdaje po letech úspor, prosazovaných pravicovými vládami v zájmu snížení rozpočtového deficitu.

‚Historicky velké vítězství.‘ V Dánsku budou vládnout sociální demokraté, protiimigrační strana propadla

Číst článek

Zahrnovaly i uzavírání škol a nemocnic, škrtání výdajů na služby pro seniory, postupné zvyšování důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let či zkrácení doby vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví.

Strany nové koalice se podle Reuters také dohodly na zmírnění některých přísných opatření proti přistěhovalectví, a na plánech umožňujících zaměstnat více cizinců, přijmout další opatření k odstranění rostoucí nerovnosti či schválit závazný zákon o snižování emisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme