Dánské volby podle odhadů vyhráli opoziční sociální demokraté, protiimigrační strana ztratila

Středeční parlamentní volby v Dánsku vyhráli podle průzkumů u volebních místností dosud opoziční socialisté. Strana předsedkyně Mette Frederiksenové v nich získala 25,3 procenta hlasů. Současná vláda premiéra Larse Lökkeho Rasmussena zřejmě na základě výsledků skončí. S odvoláním na dánské rádio DR o tom ve středu informovala agentura DPA.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídryně sociálních demokratů Mette Frederiksenová (ve žlutém) během kampaně | Foto: Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

Sociální demokraté budou mít s dalšími středolevými politickými uskupeními podle odhadů výsledků těsnou většinu 90 křesel ve 179členném parlamentu.

Podání ruky jako symbol respektu. Dánský parlament přijal zákon s novými pravidly pro udělení občanství

Číst článek

Pokud by opravdu sestavili vládu, 41letá Mette Frederiksenová, by se stala nejmladší premiérkou v historii země, píše agentura Bloomberg. Sociální demokraté vedli 20 ze 34 dánských vlád po druhé světové válce.

Na druhém místě se ztrátou 4,4 procentního bodu se umístila pravostředová Liberální strana Venstre nynějšího předsedy vlády Rasmussena. Blok stran v pravicovém politickém spektru bude mít podle odhadů v součtu jen 75 poslaneckých mandátů.

Zrádné odhady

Rasmussen před volbami naznačoval, že by jeho strana mohla sestavit vládu se sociálními demokraty. Frederiksenová tuto možnost odmítla.

Na rozdíl od jiných evropských zemí v Dánsku nyní nejsou na vzestupu populisté. Protiimigrační Dánská lidová strana, které podporuje současnou menšinovou vládu, dosáhla přízně jen 9,8 procenta voličů, což je znatelný pokles oproti volbám v roce 2015, v nichž získala přes 21 procent hlasů.

Expert na populismus: Krajní pravice je silnější, než kdy byla, ale my se tváříme, že je téměř poražena

Číst článek

Rádio DR upozornilo, že konečné výsledky se mohou od povolebních průzkumů lišit. Při nedávných volbách do Evropského parlamentu přisuzovaly prognózy těsné volební vítězství rovněž sociálním demokratům, nakonec se však z výhry radovala premiérova strana Venstre.

Témata voleb

Předvolební kampani dominovala témata migrace, sociálního zabezpečení a klimatických změn. Sociální demokraté si přízeň lidí získali sliby zvýšit sociální výdaje a omezit přistěhovalectví s cílem ochránit sociální systém a integrovat ty migranty, kteří do Dánska přišli v minulých letech.

Dánsko v roce 2015 patřilo s 21 000 žadateli o azyl k zemím, kam přišlo nejvíce uprchlíků v přepočtu na obyvatele. V důsledku zpřísnění dánských přistěhovaleckých zákonů počet žadatelů o azyl v zemi od té doby výrazně klesl a v roce 2017 dosáhl pouhých 3500.

Předchozí vlády rovněž v reakci na stárnutí populace prosadily nepopulární opatření v podobě postupného zvýšení důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let a zkrátily dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky.

Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví. Lidem, kteří pracovali více než 40 let, chce například umožnit dřívější odchod do důchodu.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme