Dánové na zaškolení ukrajinských vojáků využívají tanky z vojenských muzeí, po opravě jim je darují

Dánští instruktoři ve spolupráci s německou armádou začali s výcvikem ukrajinských tankistů v Německu. Na jejich zaškolení si Dánsko vyžádalo šest tanků Leopard 1A5, které před lety po vyřazení z armády odeslalo do vojenských muzeí. S odkazem na dánské ministerstva obrany o tom informovala ruskojazyčná verze BBC News.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklad 50 tanků Leopard 1 belgické firmy OIP

Tanky Leopard 1 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V únoru Dánsko, Německo a Nizozemsko slíbily poslat 100 tanků německé výroby na Ukrajinu, která je použije k obraně před ruskou agresí. Prvních deset tanků Leopard 1 již bylo nasazeno ve službách ukrajinských ozbrojených sil. Dar zahrnuje renovaci tanků, jež byly několik let nečinné, a také výcvik posádek, uvedla Kodaň.

Zelenskyj chce zpět Ukrajince, kteří se vyhýbají mobilizaci s falešnou nezpůsobilostí. Poláci už začali

Číst článek

První část výcviku Ukrajinců mají na starosti dánští instruktoři, po kterých přeberou výuku jejich němečtí kolegové. Celý proces probíhá v úzké spolupráci s tlumočníky z několika zemí a se zástupci německého tankového průmyslu. Výcvik je kratší, než je u západních armád běžné, ale podle Kodaně to neovlivní výsledné schopnosti ukrajinských tankistů.

„Jdeme do toho úkolu (výcviku) naplno, stejně jako když cvičíme tankové posádky doma v Dánsku. Bez ohledu na to, zda školíme Dány nebo Ukrajince, kvalita musí být stejně vysoká. Je jasné, že nemáme tolik času, protože je důležité, aby se vrátili na Ukrajinu a pomohli svým druhům při obraně země. Ale jsou vysoce motivovaní a umí dobře naslouchat, takže je snadno připravíme na bitvy, které je čekají,“ uvedl dánský náčelník štábu obrněného praporu major Kim Fonseca.

V roce 1997 Dánsko zakoupilo 51 tanků Leopard 2A4 a poté byly starší modely Leopard 1A5 postupně vyřazeny, poslední dosloužily v roce 2005. V roce 2010 Dánsko prodalo přibližně 100 kusů Leopardů 1A5 společnosti Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), která je dosud vlastní. Zbytek putoval do muzeí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme