Dánsko Zakajeva zatím Rusům nevydá

Dánská justice rozhodla o tom, že čečenský politik Achmed Zakajev nebude prozatím vydán do Ruska. Důkazy o jeho účasti na teroristických akcích totiž nepovažuje za přesvědčivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Moskvě za vydání A. Zakajeva | Zdroj: ČTK

Zmocněnec čečenského separatistického prezidenta Aslana Maschadova ale zůstane ještě dva týdny v dánské vazební věznici, aby se nemohl vyhýbat trestnímu řízení. Zakajev byl zadržen dánskou policií na žádost ruských úřadů, když se v Kodani účastnil Světového čečenského kongresu.

Rusko oficiálně požádalo o jeho vydání. Dánská justice ale důkazy ruské prokuratury považuje za nepřesvědčivé. Zejména se to týká indicií o údajně spoluúčasti Achmeda Zakajeva na zajetí stovek diváků v moskevském divadle Na Dubrovce minulý měsíc.

Dánsko jako předsedající země Evropské unie tak prozatím nebere na zřetel požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Čečenci byli považováni za teroristy.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme