V Dánsku začal platit zákaz zahalování obličeje. Týká se nikábu i lyžařské kukly

Od středy v Dánsku platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření schválené letos v květnu míří zejména na nikáby a burky, které nosí konzervativní muslimky. Týká se ale například i kukel nebo falešných vousů. Obdobný zákaz už platí ve Francii, Belgii, Rakousku a několika dalších zemích Evropské unie.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Francesco Veronesi

Za porušení zákazu hrozí v Dánsku pokuta v přepočtu bezmála 3500 korun. Za opakované porušení pak až desetinásobně vyšší. Dotyčný člověk musí na vyzvání policisty odkrýt obličej nebo opustit veřejný prostor.

Zakažme zahalování na veřejnosti, žádá AfD. Návrhem se zabývá německý parlament

Číst článek

Zákon v Dánsku nijak neomezuje nošení šátků nebo turbanů a jiných pokrývek, které zakrývají pouze vlasy.

Obhájci opatření argumentují tím, že přispěje k lepší integraci migrantů do dánské společnosti a může zabránit tomu, aby muslimské ženy a dívky byly k zahalování nuceny proti své vůli. Odpůrcům vadí, že ženy nebudou mít právo svobodně zvolit oblečení a vyjádřit tak svou identitu nebo náboženskou víru.

Dánský parlament příslušný zákon schválil v květnu. Tehdy hlasovalo pro 75 zákonodárců a 30 jich bylo proti. Čtyřiasedmdesát dánských poslanců se hlasování zdrželo.

Nová legislativní norma povoluje, aby si občané zahalovali obličej, pokud k tomu mají „zřetelné důvody“, jako je například mrazivé počasí. Zakrývat obličej si mohou také v případě, že tím plní jiné zákonné nařízení, jakým je například používání motocyklových helem. Zákaz se netýká ani masek během karnevalů.

„Svůj nikáb si nesundám. A pokud to někdy udělám, tak jen proto, že sama budu chtít,“ uvedla jedenadvacetiletá studentka pedagogické školy Sabina. Spolu s dalšími odpůrkyněmi tohoto opatření, i nemuslimskými ženami, se ve středu chystá v Kodani do protestního průvodu. Některé jeho účastnice chtějí jít na demonstraci se zakrytým obličejem.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme