Dánsko zastavilo kvůli migraci provoz vlaků na trase z Německa

Dánská železniční společnost DSB zastavila kvůli stoupajícímu počtu migrantů v soupravách provoz vlaků směřujících do země z Německa. S odvoláním na mluvčího společnosti o tom dnes informovala agentura DPA. Migranti se většinou snaží z Německa dostat přes Dánsko do Švédska. Berlín zatím krok Kodaně nekomentoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti, kteří přijeli do Dánska z Německa, jdou z města Rödby pěšky do Švédska, kde chtějí požádat o azyl. Cesta je dlouhá 180 kilometrů (snímek ze 7. září)

Migranti, kteří přijeli do Dánska z Německa, jdou z města Rödby pěšky do Švédska, kde chtějí požádat o azyl. Cesta je dlouhá 180 kilometrů (snímek ze 7. září) | Zdroj: ČTK

Důvodem zastavení provozu mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem je podle mluvčího DSB zavedení výjimečných pasových kontrol cestujících ve vlacích z Německa.

Vlaky se nedostanou ani na trajekty, které je běžně převážejí mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským městem Rödby na ostrově Lolland.

Státní dopravní společnosti DSB opatření údajně přijala na základě žádosti policie. Jak dlouho bude doprava mezi oběma členskými zeměmi Evropské unie stát, zatím není jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi Německem a Dánskem přestaly kvůli stovkám uprchlíků mířícím do Švédska jezdit vlaky. Více zpravodaj Pavel Polák

Migranti míří z Německa do Dánska především ve snaze dostat se dál přes Kodaň a úžinu Öresund do Švédska, kde chtějí většinou žádat o azyl.

Samotné Dánsko nedávno přijímací podmínky pro žadatele o azyl výrazně zpřísnilo. Od neděle se podle portálu dw.com na cestu do Švédska přes Dánsko vydalo několik set běženců.

Dánsko ale trvá na dodržování evropských azylových pravidel a už v úterý do Německa vrátilo první skupinu asi 20 uprchlíků, další prý budou následovat.

Dnes dopoledne uzavřela dánská policie kvůli třem stovkám pochodujících migrantů také dálnici vedoucí z Německa na sever Dánska.

V přístavu Rödby policie zadržela na palubě jednoho z trajektů asi stovku migrantů. Dalším trajektům, na jejichž palubách jsou údajně další migranti, policisté nepovolili vplout do přístavu. Lodě tak musejí čekat na moři.

Maďarsko kvůli uprchlíkům dočasně uzavřelo dálnici od hranic se Srbskem

Číst článek

Berlín krok Kodaně nejspíš zaskočil, protože na něj ministerstvo zahraničí zatím nereagovalo a nevyjádřila se ani vláda. Podle dosavadního vývoje také nic nenapovídá tomu, že by Dánsko nové opatření s Německem předem konzultovalo.

Dánsko chce se Švédskem uzavřít dohodu o tom, že do Švédska bude moci uprchlíky volně pouštět. Stockholm ale o žádnou takovou dohodu zájem nemá.

ČTK, Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme