Dánský premiér nás vidí v Unii už při volbách v 2004

Česká republika ukončí vstupní jednání s Evropskou unií v roce 2002. Je o tom přesvědčen dánský premiér Poul Nirup Rasmussen, který pobývá na oficiální návštěvě České republiky. Dánsko bude právě v klíčové druhé polovině roku unii předsedat. Další postoje dánského premiéra k evropské integraci, které zazněly na půdě ministerstva zahraničí, shrnul náš zpravodaj Jiří Hošek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nirup Rasmussen si je podle vlastních slov vědom pokroku, kterého naše země dosáhla na cestě do Unie v posledních 6 měsících, a tak nepochybuje o účasti České republiky na mezivládní konferenci a volbách do Evropského parlamentu v roce 2004. Dánský premiér, jehož země odmítla v referendu v roce 1992 Maastrichtskou smlouvu a loni i jednotnou evropskou měnu, chce na konci příštího roku uzavřít v Kodani jednu etapu rozšíření Unie. Ta začala v roce 1993 také v Kodani, kde byla stanovena základní kritéria pro vstup nových členů. Nirup Rasmussen dnes také zdůraznil potřebu většinového hlasování napříkad o životním prostředí nebo o daňových otázkách až bude mít Evropské unie více než 25 členů. Nutná bude podle něj také větší spolupráce národních parlamentů členských států. Předseda dánské vlády rovněž přivítal myšlenku, že by na summitu NATO v Praze bylo členství v Alianci nabídnuto dalším zemím a ocenil kroky, kterév tomto směru podniká prezident Václav Havel.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme