Dánský premiér varuje kandidáty rozšíření EU

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen varoval, že rozšíření Evropské unie by se mohlo opozdit, kdyby kandidáti trvali na svých finančních požadavcích. Kandidátské země si, ale myslí, že jejich požadavky jsou oprávněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Dánsko minulý týden přišlo s návrhem, který pro desítku kandidátů počítá s dalšími 1,3 miliardy eur určenými pro zemědělce, na ostrahu hranic a na jadernou bezpečnost. "Vyzývám kandidátské země, aby ukončily jednání na tomto základě," prohlásil dnes Rasmussen.

Jak z Bruselu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, vstupní jednání kandidátských zemí se dostaly do dramatické fáze. Polsko má podle unie přemrštěné nároky na dodatečné miliardy eur pro zemědělce.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Kandidátské země

Česká republika zase trvá na navýšení přímých agrárních dotací v roce 2004 z 25 na 30 %. Státní tajemník Pavel Telička jednal v Bruselu bez konkrétního výsledku. Komisař Verheugen pouze potvrdil, že není zájmen unie, aby byli Češi v nevýhodě.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme