'Dánština a arabština byly náročné'. Malajsijec umí zpaměti hymny 112 zemí, naučil se je z nudy

Jednatřicetiletý malajsijský právník Thean See Xien se domluví pouze dvěma jazyky, to mu ale nezabránilo v tom, aby se naučil zpaměti hymny 112 zemí světa. V repertoáru má většinu hymen evropských, asijských, jihoamerických a severoamerických, píše deník The Daily Telegraph.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stožáry před novou centrálou NATO ve čtvrtek odpoledne poprvé vystoupaly vlajky 28 členských zemí i modrá vlajka NATO.

Na stožáry před novou centrálou NATO ve čtvrtek odpoledne poprvé vystoupaly vlajky 28 členských zemí i modrá vlajka NATO. | Zdroj: Reuters

Malajsijec se prý písně začal učit z nudy v roce 2002. Dohovoří se sice jen anglicky a malajsky, podle posluchačů ale hymny v jeho podání zní, jako by je zpíval rodilý mluvčí. Osvojil si dokonce jihoafrickou státní hymnu, která se zpívá v pěti různých jazycích.
"Dánština a arabština byly hodně náročné," prohlásil Xien. "Naopak francouzština, španělština a němčina jsou docela jednoduché, protože jejich výslovnost není tak komplikovaná," dodal.

Xien je odhodlán v učení pokračovat, dokud nebude umět hymny všech států světa. Díky této znalosti prý nachází nové přátele po celém světě.

"Studoval jsem v Británii a na večírcích zahraničních studentů jsem takto získával body. I teď se moji přátelé mnou rádi chlubí, zvlášť když je přítomen nějaký cizinec. 'On umí vaši státní hymnu,' ozve se a pak už všichni vykřikují názvy zemí a volají, abych zpíval," říká Xien.

Zpěvák ze sprchy s IQ 176

Malajsijec nemá žádné oficiální hudební vzdělání a sám o sobě prohlašuje, že je "zpěvák ze sprchy". Připouští ale, že má dobrý hudební sluch, který mu pomáhá i při zvládání výslovnosti cizích jazyků.

Xien má navíc IQ 176, což ho řadí do kategorie géniů. I to je patrně důvod, proč si dokáže tak snadno zapamatovat tolik hymen.

Xien pracuje jako podnikový právník pro jednu z ropných firem v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru a při volbě, kterou hymnu se naučí jako další, vychází z aktuálního dění.
"Když je plánována nějaká akce, naučím se hymnu speciálně pro tuto příležitost. Například jsem se takto naučil hymnu Saúdské Arábie na jistou pracovní akci a ekvádorskou hymnu na latinskoamerický festival, který se tady konal," vysvětlil.

Malajsijec tvrdí, že státní hymny mohou člověku odhalit spoustu zajímavých historických faktů. Například hymny Indie a Bangladéše složil stejný básník Rabíndranáth Thákur.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme