Po odstoupení premiéra rezignoval v souvislosti s vraždou novinářky i velitel maltské policie

Velitel maltské policie Lawrence Cutajar v pátek podal demisi v souvislosti s případem zavraždění novinářky Daphne Caruanaové Galiziové v roce 2017. Kvůli kauze už odstoupil někdejší premiér Joseph Muscat. O Cutajarově odchodu z funkce nyní informoval Muscatův nástupce v čele vlády ostrovního státu Robert Abela. Rodina zabité novinářky i další občané policii viní z nedbalosti při objasňování vraždy.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Premiér sám se funkce ujal teprve v pondělí. Vláda jeho předchůdce Muscata byl obviněna z průtahů při vyšetřování vraždy, Muscat ale nebyl ochoten Cutajara odvolat. 

Nedokázali ji ochránit

Veřejnost přitom volala po Cutajarově demisi už po vraždě Caruanaové Galiziové, kterou zabila bomba nastražená v jejím autě.

Na hlavu policejního velitele padla kritika nejenom za nedbalé vyšetřování, ale i za to, že policie ženu nedokázala ochránit. Caruanaová Galiziová psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o jejich vazbách na vysoké politiky.

Ve Vallettě jsou souzeni tři muži považovaní za vykonavatele vraždy. Ze spoluviny je podezřelý podnikatel Jorge Fenech, který se loni pokusil uprchnout na jachtě. Fenech za objednavatele zločinu označil ve své výpovědi někdejšího šéfa úřadu vlády Keitha Schembriho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme