Dárcovská konference slíbila Palestině miliardy dolarů

Mezinárodní dárcovská konference pro Palestinu v Paříži skončila velmi úspěšně. Její účastníci slíbili autonomním územím více než sedm miliard dolarů. Přitom palestinský premiér Salám Fajad žádal na příští tři roky 5 miliard 600 milionů. Mezi největší dárce patří Evropská komise, Spojené státy, Saúdská Arábie, Velká Británie a pořadatelská Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dárcovská konference pro Palestinu | Zdroj: ČTK

Palestinská samospráva si odnáší z Paříže příslib štědré pomoci. Účastníci dárcovské konference se zavázali k příspěvku téměř sedm a půl miliardy dolarů. Peníze ale k nastartování hospodářského růstu nestačí - v rozhovoru pro Český rozhlas na to upozornila europoslankyně Jana Hybášková, která je předsedkyní Delegace pro vztahy s Izraelem.

"Ten klíčový příspěvek se nazývá jak posílit, jak dát politickou a vnitřní sílu Mahmúdu Abbásovi. On bez politické síly nedokáže žádným způsobem srovnat bezpečnostní orgány, nedokáže zajistit kýženou bezpečnost, kterou požadují Izraelci proto, aby mohli svým způsobem zprůchodnit pohyb osob, zboží, peněz a všech entit po západním břehu."

Česká republika hodlá v příštích nejméně čtyřech letech pomáhat Palestincům částkou milionu dolarů ročně, určenou mimo jiné na energetické projekty na západním břehu Jordánu a na stipendia pro palestinské studenty.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme