Datum konkláve je stále neznámé, Vatikán už ale uzavřel Sixtinskou kapli

Katolická veřejnost s napětím čeká na volbu nového papeže. Kardinálští volitelé ale nechtějí nic uspěchat. Datum konkláve tak zatím stále známo není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinálové katolické církve se sjeli do Vatikánu, kde připravují volbu nového papeže | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi to zdůvodnil tím, že církev nemá potřebu chvátat. V Římě totiž ještě stále není všech 115 kardinálů volitelů. Zatím jich dorazilo jen 110.

Sice není absolutní podmínka, aby byli všichni, ale bylo by to podle mluvčího lepší. "I když je to mimořádná situace, všechny věci musí být pečlivě připraveny," vysvětlil Lombardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Vatikánu se přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Přípravy musí běžet svým vlastním tempem, které je dáno spoustou vnitřních pravidel.

Neklamným důkazem blížící se konkláve je ale to, že se pro turisty uzavřela Sixtinská kaple. Právě tam budou kardinálové trávit čas před volbou.

Sixtinská kaple se musí na volbu náležitě připravit. Kardinálové v ní budou pobývat několik dní. Záležet bude na tom, jak dlouho budou hlasovat a v kolika kolech.

Volitelé tam proto musí i bydlet. Konkrétně v domu svaté Marty, který je se Sixtinskou kaplí propojený.

Musí se tedy zabezpečit, aby se prostory nedaly odposlouchávat, protože kardinálové nesmí během té volby komunikovat s veřejností. Nesmí telefonovat, dívat se na televizi ani poslouchat rádio či číst noviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj v Římě Martin Dorazín byl i hostem večerního pořadu Stalo se dnes

Odborníci už nyní zkoumají, zda někde v prostorách nejsou štěnice. Jejich umístění by nebylo v dnešní době nijak složité.

Kongregace zasedne ještě zítra ráno a určitě i dopoledne. To ale stále neznamená, že už poté skutečně padne datum.

Ještě ten večer se totiž v bazilice svatého Petra koná večerní modlitba za konkláve. Bude ji celebrovat italský kardinál Angelo Sodano. To by mohl být skutečný závěr všech kongregací. A zřejmě až poté tedy konečně padne datum zahájení konkláve.

Stav financí i sexuální aféry

Hlavními tématy na středečním sněmu bude aktuální stav financí Vatikánu a nejasnosti v účetnictví. A to kardinály zajímá, protože se do Říma ne úplně často dostanou. Někteří musí cestovat skutečně přes celý svět.

Je to pro ně tedy příležitost jednou za čas všechno probrat s odpovědnými lidmi a vyslechnout si názory na problémy, které církev hodně trápí. Hlavně to jsou tedy případy zneužívání kleriků staršími členy církve. I to bude ovlivňovat volbu hlavy katolické církve.

Kardinálové zkoumají, jestli nový člověk bude schopen sjednat nápravu a zda se k tomu postaví otevřeně. Anebo naopak. Někteří budou chtít zvolit člověka, který nebude tyto problémy příliš ventilovat.

Emeritní papež Benedikt XVI. do dění ve Vatikánu už opravdu nijak nezasahuje. Odpočívá v Castel Gandolfo nedaleko Říma. Zde si čte a poslouchá hudbu. Kardinálové mu jen napsali dopis, ve kterém ho pozdravili a poděkovali mu za to, jak se v posledních dnech zachoval.

Zájem novinářů o další přelom v dění římskokatolické církve je obrovský. Při Vatikánu je stále akreditováno šest set novinářů. Teď se však jejich počet zvýšil o čtyři tisíce čtyři sta navíc, takže jich tam nyní dlí přes pět tisíc. Dorazili z pětašedesáti zemí mluvících pětadvaceti jazyky.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme