Dával naději zítřku dostat se z ran, strachu a zášti, shrnuli Peresův odkaz jeho děti a významní státníci

Americký prezident Barack Obama připomněl zesnulého izraelského politika Šimona Perese jako ztělesnění historie židovského národa minulého století. Obama promluvil na pátečním Peresově státním pohřbu v Jeruzalémě. Před ním se s bývalým izraelským prezidentem loučili izraelští politici, Peresovy tři děti a také bývalý americký prezident Bill Clinton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama promluvil na pohrřbu Šimona Perese. | Foto: Reuters

Obama jako první z podia podotkl, že mezi přítomnými je také palestinský vůdce Mahmúd Abbás a že jeho přítomnost připomíná, že mír zůstává "nedodělanou stavbou".

Obama Perese označil za přítele, který ukázal spravedlnost a naději, svobodný a plný život naplněný rodinou a velkými sny. Peresova cesta k míru ale podle prezidenta nebyla nikdy naivní.

Izraelský prezident Reuven Rivlin, který hovořil nad rakví jako první, řekl, že Peres naučil mnoho lidí na světě mít rád Izrael. „Byl to mezinárodní vůdce velkého významu, který představoval krásnou tvář Izraele," pronesl.

Izrael se loučí s bývalým prezidentem Šimonem Peresem. Podle Obamy byl ztělesněním historie židovského národa

Číst článek

Premiér Benjamin Netanjahu poděkoval přítomným za to, že přijeli vzdát Peresovi čest. „To že vás přijelo tolik, je odkaz jeho optimismu, lásky k Izraeli. Izraelci si hluboce váží této cti, jaké se dostává Šimonovi. Vedl smysluplný život. Byl významný člověk v Izraeli i ve světě. V jeho odkazu nacházíme naději my stejně jako svět," řekl Netanjahu.

Jako první ze zahraničních hostů hovořil bývalý americký prezident Bill Clinton, který se považuje za Peresova přítele. „Byl to moudrý bojovník za naši společnou lidskost. Začal život jako jeden z nejnadanějších izraelských studentů, stal se nejlepším učitelem a skončil jako největší snílek. Žil 93 let ve stavu trvalého údivu nad naším neuvěřitelným potenciálem dostat se z ran, zášti, strachu a dával naději zítřku," řekl Clinton.

'Na smrt byl příliš mladý'

Peresovy děti dcera Cvika a synové Joni a Chemi na Perese vzpomněly jako na otce. Cvika Valdenová řekla, že otec miloval život v přítomnosti i to, co sliboval v budoucnosti. „Pamatuji si domácí páteční večeři minulého roku, kdy on se svými silnými brýlemi hleděl do zpěvníku, nevynechal jediné slovo a zpíval z plných plic," sdělila dcera.

Starší syn Joni se přiznal, že po otci zdědil plachost a že slova nemohou popsat, co otec udělal pro Izrael. „Když jsme se ho zeptali, co by chtěl mít napsáno na náhrobku, odpověděl bez váhání: 'Na smrt byl příliš mladý.' I já mám ten pocit, že nás opustil předčasně, mohl udělat ještě mnohé," sdělil Joni Peres.

S bývalým izraelským prezidentem Šimonem Peresem se lidé můžou symbolicky rozloučit i v Česku. A to podpisem kondolenční knihy v budově ambasády v Praze. Knihu můžou lidé podepsat od páteční 12. do 14. hodiny v ulici Badeniho v Praze 7. Úřad upozorňuje na bezpečnostní opatření, která se dotknou všech návštěvníků.

Jeho bratr Chemi řekl, že kdyby otec mohl, využil by jistě tuto příležitost k tomu, aby připomněl, že pro politické vůdce neexistuje větší odpovědnost než sloužit lidem.

Podle Peresova přání při eulogiích vystoupil zpěvák David D'or a zazpíval píseň Náš otec, náš král Avinu Malkeinu.

Na Peresův pohřeb se do Izraele sjely delegace ze 70 zemí. ČR zastoupili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Přítomni byli také britský princ Charles, francouzský prezident François Hollande, německý prezident Joachim Gauck, předseda Evropské rady Donald Tusk, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a také prezident Polska Andrzej Duda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme