Minuta ticha i bohoslužba. Britové včetně poslanců uctili památku zavražděného zákonodárce Amesse

V britské Dolní sněmovně v pondělí členové parlamentu uctili památku konzervativního zákonodárce Davida Amesse, který byl v pátek při setkání s voliči ubodán. Zatím není jasné, zda se stal obětí útoku kvůli svému působení v parlamentu, nebo z jiných důvodů. Jeho vražda ale stejně vyvolala otázky, jakým způsobem Británie chrání své politické představitele a jak bojuje proti extremismu, uvedla agentura AP.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohoslužba za poslance Davida Amesse v londýnském kostele svaté Markéty. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Devětašedesátiletého Amesse podle kriminalistů ubodal 25letý Brit somálského původu Ali Harbi Ali, který byl poté zadržen na základě zákona o terorismu. Incident se odehrál při Amessově setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex.

„Sir David nám byl vzat během opovrženíhodného a násilného činu (…). Ten byl znesvěcením kostela, v němž byl (Amess) zabit, ale i znesvěcením konceptu setkávání s voliči, který tvoří základ naší zastupitelské demokracie,“ prohlásil premiér Boris Johnson na úvod pondělního zasedání parlamentu.

Schůzi Dolní sněmovny zahájila duchovní anglikánské církve Patricia Hillasová modlitbou, po níž přítomní drželi minutu ticha. Poslanci všech stran zastoupených v parlamentu pak vzpomínali na Amesse jako na tvrdě pracujícího zákonodárce, který nikdy neusiloval o vysoký úřad, ale slovy Johnsona jen chtěl sloužit obyvatelům Essexu, svého domovského hrabství. Po několikahodinovém pietním shromáždění se konala bohoslužba v nedalekém kostele svaté Markéty.

Útok nožem na britského poslance označila policie za teroristický čin

Číst článek

Amess působil v britském parlamentu bezmála 40 let a v roce 2015 byl povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu. Populární zákonodárce se stavěl proti potratům, bojoval za práva zvířat a silně podporoval vystoupení Británie z Evropské unie.

Smrt Amesse, který byl otcem pěti dětí, způsobila zármutek v jeho rodném Essexu i jinde. U kostela v Leigh-on-Sea se vrší mnoho květin, fotografie i balónky ve tvaru srdce; na místo přicházeli i v pondělí vzdát Amessovi hold další lidé. Do kostela se v pondělí vydala také poslancova rodina, která uvedla, že je otřesena, ale vyzvala lidi, aby se vyvarovali nenávisti a aby dali průchod lásce, informovala stanice BBC.

Vražda rozvířila debatu, jak zlepšit ochranu politiků. Bezpečnost zákonodárců v areálu parlamentu zajišťuje ozbrojená policie, to však neplatí například v případech, kdy se političtí představitelé setkávají s voliči, připomněla AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme