Policie obvinila z vraždy muže, který pobodal britského poslance Amesse. Měl náboženský i ideologický motiv

Z vraždy a přípravy teroristického činu britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který v pátek ubodal konzervativního poslance Davida Amesse. Pětadvacetiletý muž žijící v Londýně byl obviněn na základě závěrů vyšetřování protiteroristické jednotky. Jeho motiv byl podle vyšetřovatelů náboženský i ideologický, píše Reuters. V důsledku tohoto případu se v Británii otevřela debata o bezpečnosti volených politiků.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník napadl nožem Amesse při jeho setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Tato vražda má spojitost s terorismem, má souvislost s náboženskou i ideologickou motivací. Muž byl také obviněn z přípravy teroristického činu. Vyplývá to z přezkumu důkazů shromážděných metropolitní policií při vyšetřování,“ uvedl Nick Price, vedoucí divize speciální kriminality a boje proti terorismu britské prokuratury.

Britští poslanci čelí značné hrozbě teroristických útoků, mají brát nebezpečí vážně

Číst článek

Ali, jehož otec byl podle BBC v minulosti poradcem somálského premiéra, byl předveden před soud. Nemluvil, jen potvrdil své jméno, věk a adresu. Podle prokurátora patří ke stoupencům teroristické organizace Islámský stát (IS) a už před lety si naplánoval, že zabije nějakého zákonodárce.

Ali Harbi Ali napadl nožem Amesse při jeho setkání s voliči. Poslanec svým zraněním na místě podlehl. Pachatel byl později zadržen na základě zákona o terorismu. Incident se odehrál v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex, které Amess téměř 40 let zastupoval.

Devětašedesátiletý politik patřil k sociálním konzervativcům. Stavěl se proti potratům, bojoval za práva zvířat a patřil k hlasitým zastáncům odchodu Británie z Evropské unie.

Davidův zákon. Po vraždě britského poslance chtějí jeho kolegové zakázat anonymitu na internetu

Číst článek

Riziko útoku trvá

Agentura AP napsala, že případ veřejnost v Británii šokoval, protože je zvyklá na bezprostřední kontakt se svými zvolenými zástupci. Na mimořádném zasedání Dolní sněmovny v pondělí zaznívaly výzvy k tomu, aby provozovatelé sociálních sítí byli přinuceni k větší prevenci šíření nenávisti, která v posledních letech otrávila politickou debatu.

Amess byl zavražděn pět let poté, co se obětí pravicového extremisty stala labouristická poslankyně Jo Coxová.

Od páteční vraždy početný tým detektivů z protiteroristického oddělení metropolitní policie prohledal několik míst v Londýně, analyzoval různá digitální zařízení a záznamy z pouličních kamer. Nikoho dalšího v souvislosti s tímto případem nezatkli a nevyhlásili po nikom pátrání. Ministryně vnitra Priti Patelová ve středu řekla, že poslancům nyní hrozí „velké“ nebezpečí ze strany teroristů, což znamená, že další útok úřady považují za pravděpodobný, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme