David Cameron nabídl koalici liberálním demokratům

Vítězná Konzervativní strana se jako první pokusí sestavit novou britskou vládu. Předseda strany, pro kterou volby skončily velkým zklamáním, David Cameron nabídl koalici liberálním demokratům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské volby vyhráli konzervativci Davida Camerona | Zdroj: ČTK

„Naše nabídka liberálním demokratům je otevřená. Budou mít možnost plnit některé body ze svého volebního programu s cílem zajistit politickou stabilitu. Liberální demokraté se tak budou moci účastnit těchto bodů,“ řekl Cameron a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Kottasová a Jan Jůn z Ozvěnách dne.

„Doufám, že se rychle dohodneme na této velkorysé nabídce, kterou jsem dnes přednesl,“ uzavřel David Cameron. Navzdory vstřícným slovům z obou stran ale není povolební spolupráce jistá.

„Rozhodně to není nejlepším řešením, už kvůli programu obou stran. Najít kompromis bude velice těžké,“ upozornil novinář v Londýně Jan Jůn. Mezi konzervativci a liberálními demokraty jsou značné programové rozdíly. Jedním z hlavních je postoj k reformě volebního systému. Liberální demokraté jej chtějí změnit na poměrný, konzervativci to ale dosud odmítali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Rovná, vedoucí katedry západoevropských studií FSV UK, v pořadu Stalo se dnes.

Nabízela by se proto i možnost spolupráce labouristů s liberálními demokraty. Současný premiér labourista Gordon Brown už odpoledne na Downing street 10 prohlásil, že by pro tuto reformu byl a že by se kvůli změně svolalo referendum. „Tady by byla možnost větší, problém je ale v tom, že oni dva nemají většinu,“ podotkla Lenka Rovná, vedoucí katedry západoevropských studií FSV UK.

Volby bez jasného vítěze

Volby v Británii nemají jasného vítěze. Konzervativní strana sice získala nejvíce poslanců a výrazně si polepšila oproti minulým volbám. Nestačí to ale na to, aby mohla sama zformovat vládu.

Nepsaná britská ústava sice počítá s tím, že pokud žádná strana nezíská ve sněmovně absolutní většinu, o sestavení vlády nebo koalice se pokouší úřadující premiér, v tomto případě labourista Gordon Brown. Nicméně on sám dobře ví, že volby prohrál. Ztratil totiž devadesát jedna poslanců.

Dosavadní premiér Gordon Brown ale zatím nenaznačil, že by hodlal odstoupit. Odborníci v Británii mu nicméně dávají v čele strany už jen několik dní.

Veronika Sedláčková, Jana Vrubelová, Alice Kottová, David Šťáhlavský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme