David Cameron nedovolí členům své vlády vést kampaň za odchod země z EU

Britský premiér David Cameron dal členům svého kabinetu v souvislosti s referendem o vystoupení z EU nůž na krk. Ministři, kteří chtějí vést kampaň za odchod Británie z unie, budou muset vládu opustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: Reuters

Britský ministerský předseda se nakonec rozhodl pro postup, který je diametrálně odlišný od situace v roce 1975. Při tehdejším referendu o případném vystoupení z Evropského hospodářského společenství totiž premiér Harold Wilson dovolil ministrům postupovat podle vlastního vědomí a svědomí.

Cameron ale trvá na kolektivní odpovědnosti celého kabinetu jak za vyjednávání o nových podmínkách britského členství v EU, tak i za přijetí toho, co premiér skutečně dohodne.

Uvnitř Cameronovy Konzervativní strany se už vytvořila platforma asi 60 poslanců, která žádá tvrdší postup ohledně reformy Evropské unie.

Podle britských médií není vyloučeno, že za stávající situace někteří euroskeptičtí ministři vládu skutečně opustí.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme