David Cameron odjel z Egypta do Kuvajtu a chystá se do třetí země

Britský premiér David Cameron je prvním vládním představitelem zahraniční země, který navštívil Egypt po pádu prezidenta Husního Mubáraka. Včera v Káhiře jednal s novými vojenskými vládci a prošel se po náměstí Tahrír, které bylo v minulých dnech dějištěm největších protimubárakovských demonstrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron přijel na návštěvu do Kuvajtu. | Zdroj: ČTK

Dnes David Cameron vystoupil v kuvajtském parlamentu, kde mimo jiné řekl: „V této vzácné chvíli má region možnost volby. V devadesátých letech jsme podpořili Kuvajt a hájili vaše právo na sebeurčení. Dnes podporujeme ty, kdo stojí na straně spravedlnosti, vlády zákona a svobody.“

Britský premiér se podle spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky chystal na Blízký východ bez ohledu na překotný vývoj událostí v druhé polovině února. V podstatě využil dlouho plánované cesty k tomu, aby se seznámil s novým vedením v Egyptě a navštívil i další destinace – nyní je v Kuvajtu a měl by navštívit i třetí zemi. Kam pojede, není zatím vzhledem k bezpečnosti jisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka mluví o cestě britského premiéra po zemích Blízkého a Středního východu ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Součástí původně plánované cesty do Egypta měla být jakási zbrojní ofenzíva, tedy snaha britských obchodníků a výrobců prodat a získat nové zakázky na Blízkém a Středním východě. Převratné události z poslední doby změnily trochu agendu.

Podle dostupných zpráv jednal David Cameron s egyptskými představiteli o tom, jak co nejrychleji převést vládu ze současné vojenské rady na civilní vládní struktury, či jaký bude příští postoj Egypta k Izraeli. Setkal se také s některými opozičními představiteli, nejednal ovšem se členy muslimského bratrstva.

Britská média i britská veřejnosti jsou podle Ivana Kytky zaskočena. Britský premiér byl doma kritizován za to, že ho na Blízký východ doprovází příliš velký počet zástupců zbrojních firem.

Ondřej Černý, Ivan Kytka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme