Ukrajinista Svoboda: Putin může udeřit na jakémkoliv jiném místě a útok na Kyjev se přímo nabízí

Členové ruské bezpečnostní rady se vyslovili pro uznání nezávislosti separatistických republik v Donbasu. Prezident Vladimir Putin uvedl, že rozhodne ještě během pondělí. Jak se to dá vykládat? Hostem Radiožurnálu byl odborník na dějiny Ukrajiny, David Svoboda z Muzea paměti XX. století.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerického prezidenta Joea Bidena má Rusko u hranic s Ukrajinou na 150 tisíc vojáků a nadále platí, že ji může kdykoliv napadnout (ilustrační foto)

Putin už nemá jiné východisko než na Ukrajinu zaútočit, domnívá se ukrajinista Svoboda (ilustrační foto) | Foto: Vadim Ghirda | Zdroj: ČTK / AP

Zůstává - byť jen mizivá - šance, že by Vladimir Putin samozvané republiky na východě Ukrajiny oficiálně neuznal? Že si to ještě nechává jako jeden z prostředků nátlaku na prosazení svých požadavků?
Naděje je vždy, ale po mém skromném soudu jsme svědky první fáze chystané invaze. Vladimir Putin uznáním těchto ozbrojených útvarů pouští z rukou karty jménem minské dohody. Ty by tím pádem padly pod stůl a Ukrajina by byla vyvázána z této nepříjemné a velmi dvojznačně vykládané povinnosti.

Minské dohody

Minské dohody podepsané Ukrajinou, Ruskem, Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a proruskými separatisty v letech 2014 a 2015 měly ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Donbas měl na základě dohod díky větší centralizaci Ukrajiny získat větší autonomii, měly být vypsány svobodné volby, mělo být vyhlášeno příměří a stažena těžká technika od frontové linie. Do praxe bylo z dohod převedeno minimum.

Na druhou stranu se domnívám, že Putin už nemá jiné východisko, než na Ukrajinu zaútočit. Vyhrotil sázky až příliš a nyní hledá zřejmě cestu agrese menší intenzity, alespoň v první fázi. Agrese, která je přesto schopná s ukrajinským životem zahýbat a razantně zasáhnout do života Ukrajiny.

V případě těchto samozvaných republik... Ono se tomu ani nedá říkat separatismus, to je jedna z figur ruské propagandy, ale v tomto případě se agrese ponese ve znamení územního nároku těchto útvarů, který se vztahuje k celé Doněcké i Luhanské oblasti v jejich původním ukrajinském výměru. Takže můžeme očekávat boj o Mariupol atd.

Proto podle vás právě teď přichází pravděpodobné uznání těchto oblastí - po letech, kdy Moskva v dané oblasti uplatňuje svůj vliv - jako jedna ze záminek nebo způsobu, jak konflikt rozpoutat?
Ano, mně se to jeví velmi pravděpodobné. Samozřejmě jsme v minulých týdnech byli a dosud jsme svědky apokalyptických vizí ventilovaných západními médii a státníky, které hovoří o útoku na Kyjev a podobně.

26:11

Putin bolestně prožívá to, že se mu nepodařilo upevnit ruskou moc jako za Sovětů, říká ukrajinista

Číst článek

Vůbec bych nevyloučil, že k tomu dojde, dejme tomu letecky, protože pokud Putin povede úder rukama těchto falešných republik, tak samozřejmě bude zřejmě jejich snahu podporovat i ve vzduchu.

Může udeřit na jakémkoliv jiném místě a myslím si, že útok na Kyjev se přímo nabízí. Ale nejen mně se zdá poměrně až fantaskní vize, že by došlo k obklíčení celé této megalopole a že by zahájil pozemní invazi ze všech směrů. Myslím, že toto je takový vhodný odrazový můstek, na který lze navázat prakticky jakýmkoliv způsobem boje.

Jaká může v tuto chvíli být odpověď z Kyjeva?
Já bych řekl, že první, co uslyšíme, je, že minské dohody končí. To je, byť to může znít až bizarně v této temné atmosféře, celkem dobrá zpráva, protože minské dohody nikdy neměly zavazující charakter.

3:47

Jen 35 sekund. ‚Když svištění minometných granátů slyšíte v devátém patře, do krytu už neseběhnete‘

Číst článek

Mezinárodní smlouvy byly vykládány dvojznačně, byly zřejmě úmyslně napsány dvojznačně a byly od začátku podvodné. Rusko jako strana války, konfliktu, se tam tváří jako nezúčastněný, v distanci stojící pozorovatel. Zároveň se vedly spory o to, jakého stupně autonomie a samosprávy se těmto celkům má dostat.

Je nasnadě, že ruská strana minské dohody koncipovala s úmyslem Ukrajinu prakticky politicky znehybnit. Zasáhnout do její konstituce, úplně zvrátit ústavní pořádek. Takto skutečně už budou všechny karty na stole, nebude kam couvnout a zároveň Putin bude zřejmě moci zdůvodnit dostatečně razantně před světem i před ruskou veřejností svůj nárok a svoje bojové angažmá.

Zatím se zdá, že to nemá tak úplně jednoduché, protože Západ vykazuje nebývalou jednotu. Samozřejmě víme, že ovládnout byť jen část Ukrajiny a okupovat ji může být nesnadné, ale toto je jakýsi začátek příběhu, který už může potom dokončovat podle svého uvážení. Takže mně se to takto jeví.

Tomáš Pavlíček, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme