Davy Palestinců vyšly do ulic na podporu Arafata

Desetitisíce Palestinců vyšli do ulic Gazy a Ramalláhu, aby vyjádřili podporu vůdci palestinské samosprávy Jásira Arafata. Ten zůstává ve svém sídle v Ramalláhu obklíčen izraelskými tanky. Při srážkách s izraelskými vojáky tam bylo zraněno pět Palestinců a jeden Izraelec. Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer oznámil, že podle informací tajných služeb připravují palestinští radikálové řadu útoků proti izraelským cílům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: OSN

Benjamin ben Eliezer podle izraelského rozhlasu potvrdil, že Izrael nebude váhat použít sílu na ochranu životů izraelských občanů. Za všemi podleními útoky Palestinců stála podle Eliezera frakce Tanzin hnutí Fatah, kterou vede prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat. Napětí se přitom podle pozorovatelů stále stupňuje s pokračující blokádou Arafata v jeho rezidenci v Ramalláhu, která trvá od 3. prosince. Od pátku jsou tam rozmístěny izraelské tanky. Izraelská armáda podmiňuje volnost jeho pohybu zatčením několika palestinských radikálů.

V pásmu Gazy se dnes konala desetitisícová demonstrace na podporu Jásira Arafata. V Izraeli a na palestinských územích se šířily informace, podle kterých chce Arafat ze své funkce odstoupit. Vedoucí úřadu autonomní správy Ahmad Abdarahmán ale tyto zprávy odmítl.

Podle palestinského vůdce Jásira Arafata využívá izraelský premiér Ariel Šaron palestinských útoků na Izrael k rozdělení palestinského národa. Uvedl to v rozhovoru pro americký týdeník Neesweek, který vyjde zítra. Arafat v něm doslova prohlásil, že se Izrael snaží vytvářet napětí mezi samotnými Palestinci, aby tak poskvrnil reputaci palestinského lidu a palestinské samosprávy a aby zničil mírový proces.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme