Dcera Milady Horákové převzala ve Washingtonu významné ocenění

Dcera české političky Milady Horákové - Jana Kánská převzala významné americké ocenění in memoriam pro svou matku za boj proti komunismu. Medaili Harryho Trumana a Ronalda Reagana jí na českém velvyslanectví dala nadace pro stavbu památníku obětem komunismu, která bude stát ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JUDr. Milada Horáková

JUDr. Milada Horáková | Foto: Archiv ČRo

Poctu Miladě Horákové vyjádřili ministr obrany Donald Rumsfeld, v dopisech prezidenti George Bush a Václav Klaus i další představitelé. Vyznamenání za boj proti komunismu dostal na našem velvyslanectví i prezident nadace Heritage Foundation Erwin Fuelner.

Dcera Milady Horákové Jana Kánská řekla Českému rozhlasu, jaký význam má Amerika v boji proti komunismu: "Tu nejhlavnější. Protože nebýt Spojených států, tak by se ten boj daleko a daleko protahoval. A kdoví, jak by to v tuto dobu bylo."

Stavbu památníku obětem boje proti komunismu ve Washingtonu podporuje Česká republika, ale také naši příznivci. V aukci na jeho podporu se dražily knihy Madleine Albrightové, ale svou hokejku tam třeba věnoval i Jaromír Jágr. Památník bude stát několik bloků od budovy Kongresu a dokončen by měl být v polovině příštího roku.

Milada Horáková, bojovnice proti totalitě

Komunisté popravili poslankyni za národní socialisty Miladu Horákovou pře 55 lety. Vykonstruovaný soudní proces, při kterém padly i další tři rozsudky smrti, byl demonstrací tvrdého postupu komunistického režimu proti jeho odpůrcům. Výročí popravy Milady Horákové si Česko připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.

Milada Horáková vystudovala práva, aktivně působila v ženském hnutí a během druhé světové války byla v protifašistickém odboji. V roce 1944 za to byla odsouzena na osm let do vězení a jen těsně unikla trestu smrti. Po válce se stala poslankyní za národní socialisty. Po komunistickém puči v únoru 1948 se na protest vzdala poslaneckého mandátu.

Jana Kánská, dcera Milady Horákové, bojovnice proti fašismu a komunismu

Na podzim 1948 neúspěšně iniciovala společný postup nekomunistických stran. Obžaloba na tom později postavila značnou část procesu. Přidala k tomu její členství v ilegálním ústředí národních socialistů, v takzvané "šestce", která udržovala kontakt s představiteli někdejšího vedení strany v zahraničí. Spolu s ostatními byla odsouzena za velezradu a vyzvědačství.

Milost pro ženu, na kterou čekal trest smrti, žádaly například takové osobnosti jako fyzik Albert Einstein či filosof Bertrand Russel. Sama Horáková požádat o milost odmítla, žádost za ní podali její otec a dcera. Prezident Klement Gottwald rozsudek podepsal. V červenci 1968 jej justice jako nezákonný zrušila. V roce 1991 prezident Václav Havel udělil Horákové in memoriam Řád T. G. Masaryka.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme