Debata kolem kontroverzní berlínské výstavy sílí

Spory kolem berlínské výstavy o vyhnáních ve 20.století dál nabývají na intenzitě. Akce pořádaná Nadací Centra proti vyhánění Eriky Steinbachové vyvolala pobouření hlavně v Polsku. Organizátorům expozice teď hrozí, že přijdou o vůbec nejatraktivnější exponát - unikátní lodní zvon, který vyzvedli v roce 1979 potápěči z vraku lodi Wilhelm Gustloff.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Loď přeplněnou německými uprchlíky i zraněnými vojáky poslala v lednu 1945 ke dnu ruská ponorka. Asi 9000 lidí při této katastrofě zahynulo. Polská pobřežní stráž, které zvon patří, se cítí podvedena a chce zapůjčený předmět zpátky.

Údajně netušila, že za akcí stojí Svaz vyhnanců a v Polsku krajně neoblíbená Erika Steinbachová. Nejen oficiální místa ve Varšavě pak mají pocit, že expozice překrucuje dějiny a z viníků dělá oběti.

Podle Steinbachové se teď na osoby a instituce spojené s výstavou pořádá v Polsku doslova štvanice. Příkladem má být Svaz Poláků deportovaných Stalinem na Sibiř. Unikátní vlajka těchto vyhnanců zaujímá na expozici čestné místo, ale organizátoři ji teď chtějí do Polska sami vrátit. Už minulý pátek si dva zapůjčené exponáty odvezli zástupci Historického muzea města Varšavy.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme