Debata v Pasově o dostavbě Temelína veřejnost nepřilákala

V bavorském Pasově skončila veřejná debata k dostavbě Temelína, kvůli nezájmu publika o dvě a půl hodiny dřív. Doprovázela ji masivní bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba pět desítek lidí se v bavorském Pasově zúčastnilo diskuse českých odborníků o plánované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. | Zdroj: ČTK

V Hale tří zemí bylo asi 50 lidí, mezi nimi představitelé protiatomových iniciativ. Podle dostupných informací se ale čekal mnohem větší zájem – organizátoři čekali tři tisíce posluchačů debaty.

Hala tří zemí zela už v 16 hodin prázdnotou. Nebyl zde nikdo z publika ani ze 30 expertů z České republiky, kteří do Pasova přijeli zodpovídat dotazy.

Otázky veřejnosti se většinou týkaly bezpečnosti jaderné energetiky obecně, bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín jako takové, možných alternativních zdrojů. Lidé také upozorňovali na možná zdravotní rizika.

Přestože všichni z české strany se snažili trpělivě odpovídat na všechny dotazy, většina z občanů Německa odešla dříve prostě proto, že se stejně nedozvěděli nic nového.

Podle bavorského rozhlasu se stal také jeden incident. Asi 20 lidí se dožadovalo vstupu, který jim byl odepřen. Nakonec se dovnitř ale dostali. Náměstek ministerstva životního prostředí Ivo Hlaváč uvedl, že vše organizovala bavorská strana.

„Česká strana, ať už investor, ať už ministerstvo životního prostředí nebo kdokoliv z 30 lidí, kteří zde jsou přítomni, nekladl žádné podmínky podobného typu. Jinými slovy, Češi byli připraveni přijet kdykoli, kamkoli, a diskutovat s jakýmkoliv počtem lidí v Německu,“ řekl Ivo Hlaváč.

Martin Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme