Decentní Love Store chce změnit vnímání ženské sexuality v Polsku

Polsko zažívá sexuální revoluci. Přímo v centru Varšavy už tři měsíce funguje první polský erotický butik. Decentní obchod se stal hitem polských žen. Nabízí totiž zboží, který bylo ještě donedávna spíše tabu. Erotické pomůcky od těch nejznámějších světových designerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Tady si ženy kupují například vibrátor se stejnou samozřejmostí jako třeba čokoládu. Prostě pro potěšení. Zblízka se na provoz obchodu podíval náš varšavský zpravodaj Petr Vavrouška.

Právě jsem vstoupil do obchodu, který z venku připomíná útulnou cukrárnu. Vevnitř se ale už cítím trochu jako vetřelec. Ocitl jsem se totiž v čistě ženském světě, kterému vládne majitelka Joanna Keszková.

„Toto je Love Store. Obchod, který jsem vymyslela jako opozici všem tradičním sexshopům. Stvořila jsem místo, které bude ženám a také párům příjemné. Neprodávají se tady žádné gumové erotické předměty, porno filmy, nafukovací panny. Nic, co by mohlo být ženám nepříjemné," říká mi podnikatelka a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem je nový varšavský Love Store jiný, zjišťoval Zblízka polský zpravodaj Petr Vavrouška

„Zato jsou tady ale vybrané a mnou otestované velmi kvalitní erotické pomůcky, které ženám pomůžou lépe poznat jejich sexualitu. Nabídnou jim rozkoš."

Do zcela ojedinělého butiku pro ženy všeho věku zrovna vešla skupina studentek. Právě mladé Polky v posledních letech mění pruderní obraz Polska.

„Jsem velmi spokojená, obchod je opravdu hezký. Jsem tady poprvé a připadám si jako v nějaké kavárně nebo milém klubu," říká mi dvacetiletá Agnieszka.

„Líbí se mi také to, že tady nenabízí zbytečně moc předmětů. Vše si můžete v klidu prohlédnout, osahat. No a díky velmi příjemné majitelce člověk brzy ztratí prvotní stud a nejistotu," pochvaluje si studentka.

„Ženy našlapují kolem sexu, jako by kráčely po tenkém ledu. Mají pocit, že jeden špatný krok může vše změnit. Pokud přiznají, že mají rády sex nebo používají vibrátor, bojí se, že je společnost zařadí do kategorie divná. Problém se sexem v Polsku spočívá v tom, že je vnímaný jako hřích, vzbuzuje pocit viny, studu. To jsem chtěla změnit," říká mi majitelka obchodu, kterou v jejím podnikání podporuje manžel Andrzej.

Změna vnímání ženské sexuality

„První šok jsem zažil v okamžiku, kdy my žena před lety řekla, že si chce koupit vibrátor. To mě zaskočilo," říká mi sympatický muž. Cítil se ohrožený?

„Ano. Velmi. To je přirozená mužská reakce. Nemáme totiž rádi konkurenci. Ale časem se ukázalo, že se nemusím vibrátoru bát," přiznává pan Andrzej.

„O erotických pomůckách, hlavně o vibrátorech, krouží řada negativních legend. Říká se, že jsou to hračky pro osamělé ženy. Pro ženy, které nedokáže uspokojit žádný muž. S tím nesouhlasím," říká mi paní Joanna a ukazuje mi jeden z nabízených produktů. Vypadá jako dětská hračka do vany.

„Kačenka je nejvíce nevinně vypadající vibrátor na celém světě," poučuje mě podnikatelka. Nebudu vám popisovat všechny nabízené předměty. To nechám vaší fantazii. Ale věřte, že tento butik přivítaly Polky s velkým nadšením.

„Viděli jsme, že lidé takové místo hledají. Měli jsme samozřejmě obavy, kdo k nám bude chodit nakupovat, jak se budou lidé chovat. Ale zatím jsme nadšení," říká Andrzej.

„Šla jsem do toho otevřeně. Záměrně jsem hledala prostor přímo v centru Varšavy. Žádné zakrývání vitríny. Chtěla jsem změnit mluvení a myšlení o sexu. Někdo to musel udělat jako první," dodává Joanna Keszka.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme