Dědic finančního impéria se plaví Pacifikem na lodi z plastových lahví

Z amerického San Francisca se vydala na tříměsíční plavbu do australského Sydney loď postavená z dvanácti tisíc plastových lahví. Katamarán veze nadšence, kteří tak chtějí upozornit na znečišťování oceánu a na nedostatečnou recyklaci plastového odpadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Plastiki | Foto: www.theplastiki.com

Katamarán s příznačným jménem Plastiki vyrazil od sanfrancisckého přístavu a míří na místo, kterému se každá jiná loď raději vyhne - k Velkému tichomořskému fleku.

Obrovská skvrna velikosti pětkrát větší než je Británie je plná zbytků rybářských sítí a bójek, igelitových tašek a plastových lahví.

Není divu, vždyť podle OSN končí čtyři z pěti plastových lahví v přírodě, moře nevyjímaje. Podle kapitána lodi Plastiki Davida Rothschilda, dědice finančního impéria, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Energie z rotopedu

Jeho loď postavená z plastových lahví má být příkladem, jak na to. Katamarán je poháněný energií ze slunce, větru a vln.

Pokud chce jednatřicetiletý Rothschild pracovat na notebooku, přes který už mimochodem poslal do světa zprávu, že narazili na první kus plastového odpadu - umělohmotný kalíšek, musí jeho kolega zasednout na rotoped a vyrobit energii šlapáním.

Kritici jeho cesty ale tvrdí, že to lidi sice přiměje recyklovat odpad, nepřinutí je to ale, aby méně odpadu vytvářeli. Ozvaly se i hlasy, že pokud se Rothschildova loď při plavbě oceánem náhodou rozpadne, přibudou v moři tisíce plastových lahví.

Martin Hromádka, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme