Deficity se v EU zatím nebudou trestat ztrátou hlasovacího práva

Otázka pozastavení hlasovacích práv států jako trestu za příliš vysoké rozpočtové deficity zatím není v Unii na pořadu dne. Po skončení dvoudenního summitu Unie to potvrdil předseda Evropské komise José Barroso.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy | Zdroj: ČTK

Schůzka evropských lídrů se zabývala hlavně potřebou případné změny Lisabonské smlouvy, aby se dala lépe zajistit stabilita společné měny.

Omezené změny v Lisabonské smlouvě, ke kterým je Unie připravená přistoupit, se mají týkat jen zakotvení stálého záchranného mechanismu pro případ dalších dluhových
krizí. Unie zatím spolu s Mezinárodním měnovým fondem vytvořila záchranný balík v hodnotě 750 miliard eur pro státy eurozóny, které by se ocitly v podobné
situaci jako Řecko.

Platnost tohoto mechanismu ale vyprší v roce 2013. Německo a Francie proto navrhly zavést stálý mechanismus. Do prosincového summitu má teď předseda Evropské rady Herman van Rompuy zjistit, jestli k tomu budou nutné drobné úpravy Lisabonské smlouvy a jak se na to dívají členské státy. Jiné změny se ale ve smlouvě platící ani ne rok provádět nemají.

„Otázku pozastavení hlasovacího práva státu jsme vyloučili. Nebude součástí této revize smlouvy,“ uvedl předseda Evropské komise José Barroso.

Ztráta možnosti hlasovat v Radě ministrů měla být jedním z trestů za neudržení státních rozpočtů a dluhů v unijních mantinelech.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme