Definitivní datum zrušení víz do USA se dozvíme v pondělí

Ministr pro vnitřní bezpečnost USA Michael Chertoff oznámí v pondělí v Praze definitivní datum zrušení vízové povinnosti při cestách do Spojených států. Chertoff přiletí do České republiky v předvečer státního svátku 28. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasová kontrola na americkém letišti | Foto: Alexandr Pícha

Ministr Chertoff nechtěl na dotaz Českého rozhlasu přímo potvrdit, že datem zrušení víz bude 17. listopad, tedy datum, o kterém se zmiňují čeští politici a soukromě i diplomaté: "Bude to okolo 17. listopadu, ale zatím nejsme připravení vám říct konkrétní datum," říká Michael Chertoff.

Americký ministr odmítl pak názor, že Američané pouze nahrazují papírová víza jejich elektronickou obdobou. Nový systém bude podle něj přístupnější a se stávající vízovou praxí nesrovnatelný.

"Je to obrovská změna, protože když jste žádali o vízum, museli jste projít pohovorem. Nová praxe rozhovory odbourává. Pouze v případě, že po vyplnění elektronického formuláře budou nějaké problémy, pak budete muset na pohovor na ambasádu."

I v nových formulářích budou žadatelé mužského pohlaví muset potvrzovat, že nepřiletěli do Spojených států spáchat teroristický útok. Ministr Chertoff vysvětluje: "Když někdo proklouzne přes imigrační kontrolu a lže při tom, dává nám to možnost ho zatknout na základě nepravdivých informací, které podepsal. Proto je to užitečné. Už jsme to použili v některých případech proti lidem, kteří se dostali do Spojených států a ukázalo se, že jsou nebezpeční."

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Koubek hovoří s americkým gen. konzulem Stuartem Hatcherem o elektronickém systému cestovních povolení ESTA

Minulý pátek americký prezident George Bush oficiálně oznámil, že Česká republika s dalšími šesti státy splnila podmínky pro takzvaný bezvízový program, který začne fungovat asi za měsíc. Českým turistům tak bude stačit při cestě do USA elektronická registrace a nebudou muset vyplňovat formuláře na americké ambasádě v Praze.

Naše republika má už s USA podepsané memorandum o porozumění, které vymezuje, za jakých podmínek zanikne stávající vízový režim a začne nový.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme