Dagestán nabízí lidem mobil za upozornění na bezpečnostní hrozby. ‚Soutěž udavačů,‘ píší v Rusku

Jako o „soutěži udavačů“ píše ruský tisk o rozhodnutí autonomního Dagestánu obdarovat nejaktivnější dobrovolné bojovníky s extremismem na internetu „chytrými mobily“. Dobrovolníci mají především na „schvalování terorismu, podněcování národnostní a náboženské nenávisti a další zakázané aktivity“ upozorňovat na horké lince, kterou zřídily republikové úřady před několika měsíci.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nejaktivnější uživatel horké linky dostane Apple iPhone SE. Pro druhé a třetí místo jsou určeny Xiaomi Redmi 5 a Xiaomi Redmi 4A,“ napsal list Kommersant.

Čím se vyznačují teroristé v Evropě? Nízkým vzděláním a pobytem za mřížemi, tvrdí studie

Číst článek

„Horká linka je příležitost učinit život každého z nás bezpečnějším a okolní svět čistším,“ tvrdí úřady, které i na webu horké linky nabízejí každému uživateli možnost rychle a snadno upozornit na podezřelé internetové stránky. Podnět mají následně analyzovat experti na terorismus a extremismus.

„Horká linka“ podle deníku slibuje zachování anonymity, nicméně od uživatelů vyžaduje souhlas se zpracováním osobních údajů.

Nápad dagestánských bojovníků proti extremismu získal uznání na červnové celostátní konferenci v Krasnojarsku o moderních formách boje proti teroristické ideologii: byl shledán vůbec nejlepším projektem v celém Rusku.

Dagestán leží na neklidném severním Kavkazu. Dříve byl tento region místem častých útoků muslimských extremistů bojujících za zřízení samostatného chalífátu na jihu Ruska. V posledních letech byla intenzita těchto akcí v oblasti podstatně menší, nicméně experti varují před návratem extremistů z válek v Sýrii a Iráku zpět na severní Kavkaz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme