Degradace v ruské flotile kvůli Kursku

Kvůli vážným chybám byly zbaveni funkcí velitel ruské Severní flotily Vjačeslav Popov, náčelník štábu viceadmirál Michail Mocak a další důstojníci. I když jako přímý důvod nebyla udána katastrofa ruské jaderné ponorky Kursk, podle našeho moskevského zpravodaje Petra Voldána jsou opatření bezpochyby výsledkem vyšetřování okolností havárie ponorky a smrti 118 námořníků na její palubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská ponorka | Foto: Federation of American Scientists

Doslova kádrové zemětřesení smetlo z postů prakticky celé vedení Severní flotily ruského vojenského námořnictva. Vedle jmenovaných se totiž odvolání a disciplinární tresty týkají nejméně dalších 12 velících důstojníků. Potrestání admirálů, viceadmirálů a kontraadmirálů potvrdil už prezident Putin a ministr obrany. Jak prohlásil velitel ruského námořnictva Vladimir Kurojedov, měli by v sobě důstojníci najít odvahu a vyvodit ze situace odpovídající závěry. Tak rozsáhlou čistku v řadách vojenského námořnictva Rusko ve své novodobé historii nepamatuje. I když náčelník generálního štábu ruské armády Anatolij Kvašnin večer požádal novináře, aby nespojovali kádrová opatření s tragédií Kursku, je zjevné, že právě vyšetřování poměrů v Severní flotile vedlo k degradaci jejího velení. Šetření totiž odhalilo vážné chyby a nedostatky v činnosti flotily i konkrétně v organizaci a průběhu cvičení, při kterém se Kursk potopil.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme