Degradace v ruské flotile kvůli Kursku

Kvůli vážným chybám byly zbaveni funkcí velitel ruské Severní flotily Vjačeslav Popov, náčelník štábu viceadmirál Michail Mocak a další důstojníci. I když jako přímý důvod nebyla udána katastrofa ruské jaderné ponorky Kursk, podle našeho moskevského zpravodaje Petra Voldána jsou opatření bezpochyby výsledkem vyšetřování okolností havárie ponorky a smrti 118 námořníků na její palubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská ponorka | Foto: Federation of American Scientists

Doslova kádrové zemětřesení smetlo z postů prakticky celé vedení Severní flotily ruského vojenského námořnictva. Vedle jmenovaných se totiž odvolání a disciplinární tresty týkají nejméně dalších 12 velících důstojníků. Potrestání admirálů, viceadmirálů a kontraadmirálů potvrdil už prezident Putin a ministr obrany. Jak prohlásil velitel ruského námořnictva Vladimir Kurojedov, měli by v sobě důstojníci najít odvahu a vyvodit ze situace odpovídající závěry. Tak rozsáhlou čistku v řadách vojenského námořnictva Rusko ve své novodobé historii nepamatuje. I když náčelník generálního štábu ruské armády Anatolij Kvašnin večer požádal novináře, aby nespojovali kádrová opatření s tragédií Kursku, je zjevné, že právě vyšetřování poměrů v Severní flotile vedlo k degradaci jejího velení. Šetření totiž odhalilo vážné chyby a nedostatky v činnosti flotily i konkrétně v organizaci a průběhu cvičení, při kterém se Kursk potopil.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme