Děláme politiku modernější a zajímavější, vysvětlují němečtí Piráti úspěch u voličů

Pirátská strana se v Německu veze na vítězné vlně. Podle nejnovějšího průzkumu by ji volilo 13 procent Němců. V současnosti jsou Piráti třetí nejsilnější stranou hned po CDU a SPD. O víkendu si zvolili nové vedení, se kterým půjdou do parlamentních voleb v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd německé Pirátské strany v Neumünsteru | Foto: Klára Stejskalová

Další zkouška čeká Pirátskou stranu už tuto neděli. Ve Šlesvicku-Holštýnsku se konají zemské volby.

„V každém případě čekáme, že se do zemského sněmu dostaneme, že překročíme pětiprocentní hranici, i když průzkumy mluví až o devítiprocentní podpoře, což by byl velký úspěch,“ říká třiadvacetiletý lídr šlesvicko-holštýnské kandidátky Torge Schmidt.

V takovém případě by mohl ve sněmu zasednout spolu s nevlastním otcem a matkou, kteří kandidují na sedmém, potažmo devátém místě. A na co se snaží voliče nalákat?

Přehrát

00:00 / 00:00

Strategii Pirátské strany popisuje z Německa zpravodajka Klára Stejskalová

„Přirozeně na více demokracie, že budeme voličům naslouchat, prosazovat lidové iniciativy, a samozřejmě transparentnost je velmi důležité téma,“ vysvětluje Schmidt.

Tato odpověď jako by jen potvrzovala, že stranu volí lidé nespokojení se současnými politiky. A většinou muži. Čím si vysvětluje jedna z nejznámějších tváří Pirátské strany Marina Weisband, že strana zatím ženy příliš neoslovuje?

„My nabízíme ženám to samé, my děláme politiku pro lidi. Transparentnost v politice, svobodu,“ vyjmenovává studentka opět ta stejná hesla.

„O nás se říká, že nemáme program, že to, co máme v programu, není možné a že to mají v programu i všechny ostatní strany. Není zatím tak dlouhý jako u jiných stran, ale že nemáme program, to definitivně není pravda,“ říká Pavel Mayer, pirát s českými kořeny, který už půl roku zasedá v berlínském parlamentu.

Jaká je jeho dosavadní zkušenost s reálnou politikou? „Představoval jsem si to složitější, dokonce jsem trochu zklamaný. Co jsem zažil v Pirátské straně je, že některé diskuze ve straně jdou o hodně víc do detailů, než se tím zabýváme v parlamentu,“ popisuje Mayer.

Nemilé překvapení pro zavedené strany

Delegáti na víkendovém sjezdu zvolili nové vedení. Většinou lidi, kteří mají už nějaké zkušenosti. Předsedou strany se stal Bernd Schlömer, ředitel odboru z ministerstva obrany. Chce ze strany vybudovat seriozní politickou sílu.

„ Nechceme být žádnou fundamentální opozicí. Chceme konstruktivně spolupracovat se všemi politickými stranami.,“ tvrdí Schlömer.

Berlínský poslanec Pirátské strany Pavel Mayer | Foto: Klára Stejskalová

A kde si Piráti politicky vůbec stojí? „My jsme spíš v prostředku, trochu na levé straně, ale nejsme například tak vlevo jako sociální demokracie, trochu víc vlevo než střed CDU. Klasická otázka vpravo-vlevo pro nás už skoro vůbec neexistuje,“ říká Pavel Mayer.

Pro zavedené politické strany jsou Piráti nepříjemným překvapením. Věřily, že zapadnou stejně rychle, jako zazářili.

„Lidé si slibují, že Piráti, protože jsou moderní strana, která umí zacházet s internetem, zmodernizují politiku. Když se člověk podívá do parlamentu, tak je vidět, že se tam posledních sto let moc nezměnilo. S internetem máme spoustu nových možností, jak lidé mohou komunikovat, jak politik může komunikovat s lidmi a jak se dá rozhodovat přes internet, a zatím se politikům nepodařilo internet na to používat. A tím, že jsou Piráti v parlamentech, se i jiné strany začínají pohybovat, vidí, jaké chyby dělají, co musí změnit u sebe, aby Piráti neměli takový úspěch. To je myslím dobrá věc, a proto nás také lidi volí, že děláme politiku zajímavější,“ míní Pavel Mayer, poslanec berlínského sněmu za Pirátskou stranu.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme