Delegace členských zemí NATO se sjely do Chicaga na dvoudenní summit

Hlavní pozornost dvoudenního summitu NATO, který dnes začíná v americkém Chicagu, se zaměří na Afghánistán a další rozvoj vojenských schopností Aliance. Velký prostor dostane také téma mnohonárodní obranné spolupráce v rámci alianční iniciativy Smart Defence. Summitu se v rámci české delegace účastní ministr obrany Alexandr Vondra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti konání summitu NATO v Chicagu | Zdroj: Reuters

NATO chce na nejdůležitější schůzce za poslední roky dát jasně najevo, jakou roli bude v budoucnu hrát. Diskutovat se bude například další vývoj vojenských operací v Afghánistánu.

Jak nedávno poznamenal při návštěvě Berlína ministr obrany Alexandr Vondra, důležitý je především společný postup členských zemí.

„ISAF bude končit ke konci roku 2014, na tom je myslím shoda. Pokud jde o Afghánistán, chceme ten koordinovaný postup i my. Postupně budeme odcházet, ale musí v tom být nějaký řád, systém, musí to mít smysl. Nemůže to být nekoordinovaný postup, který vyplývá jenom z nějakých potřeb oslnit zrovna v tuto vteřinu určitou skupinu posluchačů,“ uvedl.

Na téma budování protiraketového deštníku, který by měl chránit členské státy, pak dodal:

„Nás se to přímo, jak známo, netýká, i když my ten systém podporujeme, protože věříme, že Aliance musí mít způsob své ochrany před hrozbami, jako jsou kupříkladu íránské rakety. A máme samozřejmě zájem na tom, aby i po Chicagu ten systém protiraketové obrany byl budován podle plánu, jak byl dříve narýsován a dohodnut.“

Zdenka Turková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme