Delegace Hamasu pašovala v kufrech dolary a eura za čtvrt miliardy korun

Egyptská policie zadržela činitele hnutí Hamas, kteří se pokoušeli do palestinského pásma Gazy pronést v přepočtu čtvrt miliardy korun. Delegace jednala v Káhiře o příměří s Izraelem. Podle některých zpráv měl Izrael a Hamas dosáhnout kompromisu pod egyptským patronátem právě dnes. Zatím k tomu ale nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira | Foto: Jiří Hošek

Egypťané původně zadrželi delegaci Hamasu ve snaze získat od ní stanovisko k nejnovějším návrhům káhirských zprostředkovatelů. Dohoda má přinést dlouhodobé zastavení útoků a také otevření hranic do Gazy, kterou Izrael spolu s Egyptem blokují.

Palestinci ale z Káhiry opět odjeli, aniž by padlo konečné slovo. Na hranici do Gazy se pak odmítali nechat prohlédnout. Když nakonec policie uspěla, našla v kufrech devět miliónů dolarů a dva milióny eur. Jeden vůdců Hamasu s bankovkami zůstal na egyptské straně. Jeho pět kolegů pokračovalo do Gazy.

Podobné převážení peněz je kvůli mezinárodní blokádě jediným způsobem, jak Hamas a jeho vláda mohou do Gazy dostat hotovost.

K tématu si můžete také přečíst:
Izrael zadržel libanonskou loď s humanitární pomocí pro Palestince
Netanjahu: Pokud vyhrajeme volby, svrhneme v Gaze vládu Hamásu
Mezinárodní trestní soud se zabývá izraelskými útoky v Gaze
Izrael opět bombardoval palestinské pásmo Gazy
Na Izrael dopadly další tři palestinské rakety
Hamás začal proplácet škody, které Palestincům způsobily izraelské útoky
Egypt svolal dárcovskou konferenci pro rekonstrukci Gazy

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme