Bude schůzka Trumpa s Kim-Čong Unem ve Švédsku? Ve Stockholmu jedná severokorejská delegace

Setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim-Čong Unem by se mohlo odehrát ve Švédsku. Do skandinávské země už přijela delegace z KLDR. Témata probíhajících jednání ale ani jedna z vlád nezveřejnila.

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un a Donald Trump

Kim Čong-un a Donald Trump | Zdroj: Reuters

Švédský premiér Stefan Löfven se ve Stockholmu setkal se severokorejským ministrem zahraničí Ri-Jong-haem. Jednání je součástí několikadenních rozhovorů mezi švédskou diplomacií a KLDR. Témata jsou neveřejná, například Washington Post ale spekuluje, že diplomaté dojednávají setkání Donalda Trump a Kim-Čong Una.

'KLDR chce uzavřít mír, už bylo načase.' Trump je před schůzkou s Kim Čong-unem sebevědomý

Číst článek

Bližší informace však nejsou k dispozici. Severní Korea jednání nekomentuje vůbec a švédská strana uvedla, že rozhovory jsou příliš citlivé na to, aby se o nich mluvilo v průběhu – a možná i po jejich skončení.

Lze ale odhadovat, že jednání jsou intenzivní. Severokorejská delegace zasedla se Švédy ke stolu ve čtvrtek hned po večerním příletu a na ministerstvu zahraničí společně seděli až do 23. hodiny. A ještě ten den bylo jasné, že se vše protáhne až do neděle.

Neznámá témata rozhovorů

KLDR zastaví testy raket kvůli schůzi s Trumpem. Čína uvítala diplomacii před 'zlověstnou alternativou'

Číst článek

Například švédská televize SVT nebo BBC spekulují, že společně vyjednávají setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem. Švédsko je totiž jedním z možných míst, kde by se schůzka mohla odehrát. Ale i kdyby se konala jinde, je možné, že se na něm Švédové budou do určité míry podílet.

Dalším tématem může být i propuštění tří amerických občanů vězněných v KLDR. Je však jasné, že nejednají o zrušení sankcí. Švédská ministryně zahraničí Margot Walströmová jednoznačně prohlásila, že její země stojí za rezolucí Rady bezpečnosti, podle které je sankce možné odvolat až po ukončení severokorejského jaderného programu. Ostatně Švédsko pro tuto rezoluci samo hlasovalo jako dočasný člen Rady. 

Dobré vztahy s KLDR

Historické jednání lídrů USA a KLDR. Trump přijal Kimovu nabídku k setkání

Číst článek

Švédsko má se Severní Koreou dlouhodobě pozitivní diplomatické styky, na rozdíl od řady jiných zemí. Stockholm zřídil v Pchjongjangu ambasádu už v roce 1973 jako jeden z prvních západních států. Navíc tento konzulární úřad zastupuje v KLDR občany Kanady, Austrálie i USA. Spojené státy totiž v KLDR žádnou ambasádu ani konzulát nemají.

Při jednání pomáhá i fakt, že Švédsko je už od 19. století neutrální – do světových válek se zapojilo jen v rámci humanitárních akcí a není členem NATO, které vedou Spojené státy.

Švédští diplomaté navíc mají z regionu velké zkušenosti. Jsou součástí jednotek, které dohlíží na příměří mezi oběma korejskými státy. Opakovaně se též pokoušeli podněcovat mírové rozhovory, například v roce 2001 jako předsednický stát Evropské unie, nebo se podíleli například na nedávném vydání amerického studenta Otto Warmbiera.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme