Delfíni čistí na jihu Iráku cestu pomoci

Dvě zvláštní síly nasadily v úterý Spojené státy do válečné operace v Iráku. Delfíni Makai a Tacoma přiletěli z domovského San Diega, aby pomáhali čistit irácké pobřeží od podmořských min. Podle spojeneckého velitelství v Kuvajtu se okamžitě pustili do práce u jihoiráckého přístavu Umm Kasr, kudy má do země proudit humanitární pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenský delfín | Zdroj: ČTK

Mořští savci jsou vycvičení tak, aby se min nedotýkali, protože by jim mohly ublížit, a pouze na ně upozornili potápěče. Miny však dokáží nejen vyhledávat, ale dokonce také umisťovat třeba na kýl lodí.

Podle Miroslava Špičky z pražské zoologické zahrady si delfín hrozící nebezpečí výbuchu sám neuvědomuje. "Dokáže se naučit věci, které potom mechanicky plní. Pokud ho cvičitel naučí jednak na vyhledávání určitých věcí, jednak k tomu, že se jich nemá dotýkat, tam už jsou určitě i fyzické tresty, ví že to nesmí udělat, ale tak abstraktní myšlení, že by si uvědomoval nebezpečí výbuchu, určitě nemá," soudí zoolog.

Americká armáda se nejvíce obává divokých delfínů v okolí, které by delfíny "vojáky" mohli zlákat na svobodu volného moře a zabránit jim tak v plnění povinností. USA a Velká Británie chtějí co nejrychleji uvolnit jihoirácký přístav Umm Kasr pro nákladní plavidla, která mají zajistit přísun humanitární pomoci.

Vojenské námořnictvo začalo využívat delfíny k vyhledávání námořních min už v 60. letech. Kytovci sloužili ve válce ve Vietnamu a koncem 80. let chránili americké lodě v Bahrajnu a dokonce ve stejném období, kdy zuřila irácko-íránská válka, eskortovali kuvajtské ropné tankery.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme