Demokraté ovládli sněmovnu; o Senátu rozhodnou Montana a Virginie

Demokraté ve Spojených státech slaví volební úspěch. Poprvé od roku 1994 se jim podařilo získat kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. Vláda republikánského prezidenta George Bushe tak utrpěla těžkou porážku a bude muset počítat s velkým tlakem na změnu dosavadní politiky. Demokraté jsou navíc velmi blízko získání těsné většiny i v horní komoře - Senátu. V boji o post kalifornského guvernéra byl opět úspěšný někdejší herec a republikán Arnold Schwarzenegger; v klání o senátní křeslo v New Yorku se zase dařilo bývalé první dámě USA, demokratce Hillary Clintonové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manželé Clintonovi | Zdroj: ČTK

Američané rozhodovali o všech 435 členech Sněmovny reprezentantů, o 33 ze 100 senátorů a volili 36 z 50 guvernérů. Vybírali i zástupce do parlamentů jednotlivých států, státní úředníky či místní zastupitele. Volby provázela také místní referenda o různých otázkách, například o umělých potratech.

Uspěli dosud opoziční demokraté. Poprvé od roku 1994 se jim podařilo získat kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a stále mají šanci ovládnout i Senát. Ve sněmovně získali demokraté už 228 křesel a tendence ve zbývajících obvodech naznačuje, že jich obsadí celkem 232. Republikáni zatím získali 191 křesel a vedou v dalších 12 obvodech. S jejich předpokládaným ziskem 203 křesel se tak prakticky přesně obrátí dosavadní poměr sil obou stran v této komoře.

V úterý se volilo i 36 z 50 guvernérů a demokraté vyhráli 20 z těchto 36 soubojů. Nově se dostali do nejvyšší státní funkce ve státech New York, Ohio, Massachusetts, Colorado, Maryland a Arkansas.

Volby byly i referendem o Iráku

Demokratům se skutečně podařilo přehlušit všechno ostatní a udělat z voleb jakési referendum o prezidentu Bushovi a Iráku. George Bush samozřejmě vyjádřil své zklamání nad výsledkem, avšak ujistil, že bude s demokraty ve sněmovně spolupracovat, a to i v tom, jak bude Amerika postupovat v Iráku a ve válce s terorismem. Mluvčí Bílého domu Tony Snow také trochu jízlivě poznamenal, že teď bude mít demokratická strana víc zodpovědnosti. Bude muset také spolupracovat na řešení problémů, které demokraté zatím jen kritizovali.

Mimořádně dramaticky se vyvíjí situace ve volbách do Senátu. Demokratům se už podařilo získat čtyři křesla, která dosud drželi republikáni a k zisku většiny jim chybějí dvě křesla. Při dosavadním poměru 49:49 zbývá sečíst hlasy právě ve dvou posledních státech - Virgínii a Montaně. V obou zatím demokraté těsně vedou, ale výsledek se může ještě obrátit.

V čele Sněmovny reprezentantů zřejmě poprvé stane žena

Penssylvania Avenue a Kongres ve Washingtonu | Foto: Alexandr Pícha

Budoucí šéfka Demokratické strany v Sněmovně reprezentantů a jeho budoucí mluvčí Nancy Pelosi už vystoupila s prvním prohlášením. Zdůraznila, že vítězství demokratů ve sněmovně je rozhodnutím o změně a novém směru. Nancy Pelosi slíbila, že tou změnou bude postup v Iráku a označila dosavadní americkou strategii za katastrofickou. Je to samozřejmě první prohlášení, které provázela velká euforie demokratů z historického vítězství, ale demokraté samozřejmě budou muset nějakým způsobem svým závazkům dostát. O jejich síle se snaze o změnu ale rozhodne Senát.

Úspěch měly i známé osobnosti, a to z obou nejsilnějších táborů. Znovu zvolena byla například někdejší první dáma USA a současná newyorská demokratická senátorka Hillary Clintonová. Demokratická strana získala většinu také ve volbách guvernérů. V nejsledovanějším nejlidnatějším americkém státě v Kalifornii ale opět zvítězil republikánský kandidát Arnold Schwartzeneger. Ten se ale předtím v televizním vystoupení distancoval od George Bushe. To ovšem udělalo i několik republikánských kandidátů na senátory, pro které se stal George Bush zátěží.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme