Demokraté překvapivě neuspěli v Senátu proti Bushově irácké strategii

V americkém Senátu překvapivě neprošla rezoluce proti nové strategii prezidenta George Bushe v Iráku. Odpůrci vyslání dalších amerických posil do Iráku neuspěli, i když už má v horní komoře Kongresu převahu Demokratická strana. Plán prezidenta Bushe předpokládá vyslat do Iráku dalších 21.500 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Republikánským senátorům se podařilo využít procedury, která vyžaduje pro pokračování debaty většinu 160 ze sta senátorů.

Neúspěch demokratů je ale o to větší, že se jim nepodařilo dát dohromady ani nadpoloviční většinu. Podle analytiků to znamená první větší kolaps Demokratické strany, která nemá vůči Bushově strategii přesvědčivou alternativu.

Jednání v americkém Senátu také zjevně poznamenalo dramatické zhoršení situace v Iráku po masových atentátech. Nejen republikánští, ale dokonce i mnozí demokratičtí senátoři také dávají najevo, že neznemožní vyslání posil do Iráku seškrtáním rozpočtu.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme