Útoky na Warrenovou, shoda na impeachmentu. Demokraté se počtvrté utkali v nominační debatě

Ve znamení útoků na senátorku Elizabeth Warrenovou se nesla úterní čtvrtá debata uchazečů o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb. Kritiku si Warrenová vysloužila mimo jiné za plány v oblasti zdravotnictví a daní. Podle některých z jedenácti jejích soupeřů nedokáže senátorka za stát Massachusetts vysvětlit, jak hodlá své reformy financovat.

Westerville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva současní favoriti demokratů Joe Biden a Elizabeth Warrenová. | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Warrenová se v posledních týdnech v průzkumech začala dotahovat na favorita klání o demokratickou nominaci, bývalého viceprezidenta Joea Bidena. V některých anketách jej dokonce překonala.

Trump označil impeachment za boj mezi Bílým domem a ,washingtonskou žumpou‘. Útočil na Bidena

Číst článek

Zřejmě právě proto se podle agentury Reuters stale v úterní debatě „boxovacím pytlem“ ostatních kandidátů, včetně starosty města South Bend v Indianě Petea Buttigiega či senátorky za stát Minnesota Amy Klobucharové. Warrenová nicméně zůstala během debaty klidná, poznamenala agentura Reuters.

Shoda na impeachmentu 

Všichni uchazeči podpořili podání ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment. Tomu šéf Bílého domu čelí kvůli červencovému telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, na který upozornil whistleblower.

Trump podle něj vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Biden i další demokratický kandidát Bernie Sanders shodně Trumpa označili za „nejzkorumpovanějšího prezidenta v dějinách“ Spojených států. Podle Bidena je jasné, že Trumpovým cílem bylo zbavit se jej jako možného soupeře ve volbách v roce 2020.

„Podívejte se: Můj syn neudělal nic špatného. Já jsem neudělal nic špatného,“ řekl bývalý zástupce prezidenta Baracka Obamy. „Impeachment je způsob, jak zajistit, že tento muž nebude moci znovu a znovu porušovat zákon,“ uvedla také Warrenová.

Bernie Sanders, který se určitou dobu umisťoval v průzkumech na druhém místě za Bidenem, se v posledních týdnech značně propadl. Podle agentury DPA 78letému politikovi uškodilo mimo jiné to, že jej uprostřed volební kampaně postihl infarkt. V úterní debatě byl ale opět v plné síle, dodala agentura.

List The Washington Post ve čtvrtek napsal, že se o víkendu za Sanderse chystá postavit populární tvář levicového křídla Demokratické strany, kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová. To by mu mohlo přinést plusové body.

Jiná členka Sněmovny reprezentantů, Ilhan Omarová, která se spolu s Ocasiovou-Cortezovou a dalšími kongresmankami přistěhovaleckého původu stala před časem terčem slovních výpadů prezidenta Trumpa, už Sandersovi podporu vyjádřila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme