Demokraté získali většinu v obou komorách amerického Kongresu

Závěrečné sčítání hlasů ve Spojených státech potvrdilo, že Demokratická stana zvítězila také ve volbách do Senátu. Triumf demokratů v obou komorách Kongresu i ve volbách guvernérů dovršily velmi těsné výsledky ze států Virginia a Montana. Neúspěch republikánů otřásá administrativou prezidenta George Bushe. Hned po volbách odstoupil ministr obrany Donald Rumsfeld, který byl mimo jiné hlavním architektem amerického tažení v Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Dosud opoziční demokraté těsně zvítězili i v posledním státě, v němž byl výsledek nejdéle nerozhodný - ve Virginii. V Senátu tak budou mít většinu 51:49 křeslům.

Podle agentury AP, která se odvolává na informace od volebních představitelů ve všech 134 tamních volebních okrscích, získal kandidát demokratů Jim Webb 1.172,538 hlasů a jeho republikánský oponent George Allen 1.165,302 hlasů. Rozdíl je tedy zatím pouhých 7236 hlasů.

Jeden z Allenových poradců však agentuře AP řekl, že jeho šéf zatím kampaň formálně neukončil a že si počká ještě na konec přepočítávání hlasů. Oficiální výsledky by měly být známy do 27. listopadu. Pokud by ale některý z kandidátů požádal o přepočítání, vyhlášení oficiálních výsledků by se mohlo protáhnout až na prosinec.

Prezident Bush uznal porážku ve volbách a už dnes se setká se šéfkou opozičních demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosi. Obě strany se nepřímo ujistily, že spolu mohou i spolupracovat, pokud se Bushova administrativa ani demokraty ovládaný kongres nebudou snažit dominovat.

"Samozřejmě že jsem zklamán výsledkem voleb a jako šéf Republikánské strany nesu velkou dávku odpovědnosti. Řekl jsem svým politickým vůdcům, že nyní je naší povinností hodit za hlavu volby a spolupracovat s demokraty a nezávislými na řešení těžkých problémů naší země," uvedl Bush ve svém večerním projevu k národu.

Společnými oblastmi by mohla být imigrační politika a minimální mzdy, ale velkým otazníkem je Irák. Více jasno zatím nepřineslo ani to, že dlouho kritizovaný ministr obrany Donald Rumsfeld podal ještě před oficiálním vyhlášením úspěchu demokratů demisi.

Prezident Bush Rumsfeldovo odstoupení ihned přijal a už také jmenoval nového šéfa Pentagonu, bývalého ředitele CIA Roberta Gatese, který má i zkušenosti s operacemi v Afghánistánu. Opět ale zdůraznil, že se koaliční vojska nemohou z Iráku stáhnout, dokud irácká vláda nebude schopná zvládnout kritickou situaci.

Ohlasy na Rumsfeldovu demisi se různí. Podle italského premiéra Romana Prodiho je výměna na postu ministra obrany signálem změn v americké politice. Irácká vláda považuje rezignaci ministra obrany za vnitřní záležitost USA. Premiér Núrí Málikí nepředpokládá, že se po vítězství demokratů americká politika vůči jeho zemi výrazně změní. Potvrdil také, že je rozhodnutý požádat o prodlužení mandátu OSN pro mnohonárodnostní jednotky v zemi.

Arabská veřejnost vesměs přivítala vítězství demokratické strany ve volbách do amerického Kongresu a slibuje si od něj zjemnění přístupu ve směru k regionu. Pro izraelskou veřejnost a izraelské politiky je pak nejdůležitější přístup k Izraeli - a ten se podle nich nezmění. Předák pravicového Národního svazu Benny Elon uvedl, že demokraté i republikáni jsou proizraelsky zaměření. Elon proto neočekává zásadné změny, které by zabránily Georgi Bushovi přijímat kroky nezbytné pro zachování bezpečnosti Izraele.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme